Wybór sztućców to nie tylko kwestia gustu. Liczy się również łatwość mycia, trwałość i tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Nie bez znaczenia będzie także marka – niektóre ze znanych marek od pokoleń cieszą się dobrą opinią, ze względu na wysoka jakość swoich produktów. Jeżeli szukasz czegoś nietuzinkowego i wytrzymałego do swojej kuchni i jadalni, poznaj kilka przydatnych, zakupowych wskazówek.

Nie ma wątpliwości, że zastawa ma wpływ na postrzeganie potraw. Zależnie od stylu, może budować wrażenie odświętności, luksusu, oraz przytulności i domowej sielskości. Wygląd stołu zyskuje na znaczeniu zwłaszcza podczas uroczystych obiadów i przyjęć. Zazwyczaj skupiamy się na wyborze naczyń takich jak talerze, filiżanki, czy miski. Nie warto jednak zapominać o dopasowanych sztućcach, które mają bliski kontakt z naszym podniebieniem i będą dość intensywnie użytkowanie. Dlatego również one powinny uderzać w odpowiednie, estetyczne nuty. Muszą być przede wszystkim trwałe, łatwe w utrzymaniu w czystości, oraz ładnie wykonane.

Jak w takim razie wybrać odpowiednie sztućce? Zestaw powinien odpowiadać naszemu stylowi życia i konkretnym potrzebom. Kształt i formę (zdobioną, nowoczesną, minimalistyczną, retro) dobieramy nie tylko do wyglądu zastawy, ale również do ogólnej aranżacji domu. Jeżeli w naszym mieszkaniu panuje klimat jak z dawnych lat (styl rustykalny, klasyczny, glamour), warto postawić na modele bogato ozdabiane, o misternie wykonanych, klasycznie wyglądających rączkach. W przypadku aranżacji w stylu industrialnym świetnym rozwiązaniem okażą się sztućce w kolorze starego złota. Do mieszkań nowoczesnych, minimalistycznych, np. w stylu skandynawskim,  pasują modele o oryginalnych, geometrycznych kształtach. Jeżeli wolimy coś bardziej nietypowego, ale wciąż dość prostego, rolę ozdoby może pełnić tutaj nietypowa kolorystyka (np. połączenie stali z rączką w innym, mocnym kolorze).

Tworzywo ma znaczenie. Sztućce, które służą latami

Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest tworzywo, z jakiego wykonano sztućce. Dobrej jakości produkt będzie wykonany oczywiście ze stali nierdzewnej. Tego typu produkty są dość trwałe i łatwe w pielęgnacji, idealne jako opcja na co dzień. Można myć je w zmywarce, jednak raz na rok dobrze jest wypolerować sztućce za pomocą odpowiedniego, delikatnego środka. Aby przedłużyć trwałość, przed pierwszym użyciem należy umyć je ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i wypolerować miękką ścierką. Bardziej odświętnym i luksusowym rodzajem są sztućce srebrne. W tym przypadku pielęgnacja polega na wtarciu w nie od czasu do czasu popiołu połączonego z sokiem z cytryny. To stara, ale sprawdzona metoda. Poza tym, aby utrzymać lub przywrócić blask srebrnych sztućców, wystarczy zamoczyć je na kilkanaście minut w wodzie z niewielką ilością octu i sody oczyszczonej.

Komplet możemy kupić do użytku codziennego lub wyłącznie na specjalne okazje. Ten drugi rodzaj to zestawy sprzedawane w eleganckich, drewnianych kasetach do przechowywania. Znajdziemy w nich nie tylko sztućce, ale również opcje dodatkowe, takie jak nóż i widelec do ryb, widelczyki zakąskowe, do serwowania, czy łyżkę wazową. Droższe, luksusowe sztućce będą odpowiednie przede wszystkim tam, gdzie organizuje się proszone obiady, imprezy, rodzinne spotkania. To również świetny pomysł na prezent. Opcją na co dzień, bardziej praktyczną są produkty stalowe, sprzedawane na sztuki lub do przechowywania w specjalnych stojakach. W domu, w którym są dzieci – typowe niejadki, dobrym pomysłem jest dokupienie specjalnego zestawu sztućców dla maluchów. Atrakcyjna forma wizualna (kolory, nietypowy, falowany kształt sztućców, albo np. stylizowany na wygląd ołówka) może skutecznie zachęcić do jedzenia nawet najbardziej upartą pociechę.

Zdjęcie główne: fotolia.com, 105704943 | Autor: v.poth