Odpowiedni korkociąg może naprawdę ułatwić otwarcie nawet najbardziej opornej butelki, kształt kieliszka realnie wpływa na odbiór wina, a raz otwarte wino nie musi być spożyte tego samego dnia. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.

Akcesoria do wina, które pomogą je otworzyć, czyli wiele twarzy korkociągu

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niż otwarcie butelki wina. Wszystko jest dobrze, dopóki nie trafimy na oporny korek bądź taki, który kruszy się w pył. Na upartego, wino otworzyć możemy nawet butem, ale po co utrudniać sobie życie, skoro na rynku są setki akcesoriów do wina, takich jak różnorodne korkociągi, które pomogą nam bezpiecznie odkorkować butelkę?

Najbardziej popularnym rodzajem korkociągu, który znajduje się chyba w każdej, kuchennej szufladzie to tzw. „motylek”. To sprytne akcesorium do wina pozwala otworzyć butelkę łatwo i bezpiecznie – po wkręceniu śruby, wystarczy nacisnąć skrzydełka. Podobnym rozwiązaniem jest korkociąg typu „screwpull” – działa on na podobnej zasadzie, lecz jest dużo prostszy. W trakcie obracania śruby, korek jest automatycznie wyciągany. Niestety, obydwa akcesoria są bardzo duże i nieporęczne: zabranie ich ze sobą na piknik czy wyjazd nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli zależy nam na poręcznym korkociągu, warto rozejrzeć się za tradycyjnym modelem kelnerskim, który jest bardzo niewielki i skuteczny. Działa on na zasadzie dźwigni – po wkręceniu śruby w korek, wystarczy oprzeć jego krawędź o szyjkę butelki i nacisnąć wystającą, długą część – nic prostszego. Wiele korkociągów kelnerskich posiada wbudowany nożyk do nacinania osłony korka, co sprawia, że jest jeszcze bardziej funkcjonalne. Na podobnej zasadzie działają też otwieracze, w które wyposażone są szwajcarskie scyzoryki.

Najbardziej wyspecjalizowane akcesoria do otwierania wina to otwieracze typu „Ah So”. Zamiast tradycyjnej śruby wyposażone są w dwa cienkie kolce, które skutecznie usuwają kruszące się korki, które najczęściej występują w winach ze starszych roczników.

Kieliszki – akcesoria do wina, bez których ciężko jest się obyć

Odpowiedni kieliszek ma realny wpływ na to, jak odbieramy smaki i aromaty zawarte w winie. Chociaż niektórzy mogą odbierać to za próżność, to jednak posiadanie odpowiednich rodzajów tych akcesoriów i umiejętne ich wykorzystanie świadczy jedynie o naszej wiedzy oraz pokazuje, że chcemy czerpać prawdziwą przyjemność z picia tego trunku i umożliwić jak najlepszy odbiór wina naszym gościom.

Na czym polega magia kieliszków? Kształt tych z pozoru prostych akcesoriów do wina jest opracowany w taki sposób, by jak najlepiej prezentować charakterystykę danego trunku. Kształt i pojemność czaszy, grubość krawędzi – wszystko to ma znaczenie, gdy w grę wchodzi odbiór smaków i zapachów przez nasze zmysły. Kieliszki do wina występują w wielu różnych formach i kształtach, stworzone są też z różnorodnych materiałów. My polecamy jednak te ze szkła kryształowego. Ma ono najlepszą jakość i wcale nie jest bardzo drogie.

Podstawowy zestaw tych niezbędnych akcesoriów do wina to kieliszek do wina czerwonego, białego i szampana. Pierwszy z nich charakteryzuje się sporą objętością czaszy i jej dużą, maksymalną średnicą. Kieliszek taki zwęża się ku górze: taka konstrukcja sprawia, że zmaksymalizowana jest powierzchnia kontaktu wina z powietrzem, a ulatniające się aromaty koncentrują się u wylotu kieliszka. Naczynie do spożywania wina białego jest dość podobne – czasza jest jednak mniejsza i węższa.

Akcesorium do wina, jakim jest kieliszek do szampana, występuje w dwóch głównych rodzajach: „flute” oraz „vintage”. Pierwszy model jest bardzo wąski i wysoki – zapobiega to nadmiernemu uciekaniu dwutlenku węgla z wina. Trunki musujące można spożywać także z tradycyjnego, „staroświeckiego” modelu – bardzo szerokiego kieliszka, przypominającego odrobinę kieliszek do martini. Nie ma w tym nic złego – ma on swój unikalny charakter, jednak musimy liczyć się z tym, że nasze prosecco lub szampan dużo szybciej stracą swoje bąbelki.

Mniej oczywiste akcesoria do wina, które warto mieć u siebie w domu

Zastanawiając się, jakie wyposażenie kupić, by cieszyć się winem świadomie, warto rozważyć nabycie karafki lub dekantera. Te dwa naczynia nie dość, że znacząco ułatwiają nalewanie wina do kieliszków, mogą realnie poprawić jego właściwości. Te akcesoria do wina działają na podobnej zasadzie jak dużych rozmiarów kieliszek do wina czerwonego, maksymalizując kontakt trunku z powietrzem, co pomaga uwolnić jego aromaty. Warto z nich korzystać, podając wytrawne, dobrej jakości alkohole, takie jak wina z Bordeaux czy burgundy.

Aby nie marnować alkoholu, którego nie skończyliśmy, warto nabyć sprytne akcesorium do wina, jakim jest zatyczka do butelki. Niektóre z nich wyglądają jak zwykły, silikonowy korek, inne zaś posiadają także funkcję nalewaka, który uchroni nasze obrusy przed zabrudzeniami. Występują także specjalne modele, umożliwiające szczelne zamknięcie butelki wina musującego – by móc cieszyć się nim o jeden dzień dłużej! To sprytne urządzenia, które docenią zarówno amatorzy, jak i prawdziwi koneserzy.