Zdrowie odżywianie z chwilowego trendu przekształciło się w styl życia - społeczeństwo zaczęło zwracać większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzu, siłownie zyskały większą popularność, a zawody takie jak dietetyk czy trener personalny zaczęły cieszyć się dużym szacunkiem.

Nie trudno jest jednak wpaść w pułapkę i ulec modnym produktom, które na każdym kroku lansują blogerzy, dietetycy lub osoby z pierwszych stron gazet. W tym wpisie obalimy kilka mitów, z które wciąż są niesłusznie powielane.

Kawa odwadnia organizm

Jeden z często powielanych mitów dotyczy kawy – zdarza nam się usłyszeć, że napój ten powoduje nadmierne wypłukiwanie elektrolitów, w związku z czym prowadzi do odwodnienia organizmu. Jak się okazuje, problem ten dotyczy tylko osób, które na co dzień ograniczają spożycie kawy i nie piją jej regularnie. Efekt ten powinien ustąpić już po kilku dniach, kiedy organizm zacznie tolerować kofeinę i uodporni się na jej moczopędne działanie.

Czekolada szkodzi zdrowiu

Wiemy, że wszyscy zachęcają do tego, by na stałe rozstać się z cukrem i zastąpić go naturalnymi zamiennikami, jednak nie powinniśmy popadać w paranoję. We wszystkim należy zachować umiar – kilka kostek czekolady może ukoić nagłe pragnienie na zjedzenie czegoś słodkiego, a jeśli zachowamy umiar, nie odbije się to negatywnie na wyglądzie naszej sylwetki. Ważne, by zawsze sięgać po czekoladę o zawartości kakao powyżej 80%.

Olej kokosowy najzdrowszym tłuszczem do smażenia

Jeszcze do niedawna olej kokosowy był uważany za prawdziwe super food, jednak najnowsze badania stawiają go na równi ze smalcem, który także posiada nasycone kwasy tłuszczowe powodujące wzrost poziomu cholesterolu we krwi lub ciśnienia krwi. Zamiast oleju kokosowego w swojej kuchni powinniśmy wykorzystywać oliwę z oliwek, olej rzepakowy lub olej lniany (jako dodatek – bez gotowania lub smażenia).

Brązowy cukier zamiast białego

Wiele ludzi obawiając się białego cukru, sięga po wersję brązową lub trzcinową, sądząc, że dzięki temu zadba o swoje zdrowie i zapobiegnie nabraniu dodatkowych kilogramów. Nic bardziej mylnego – oba rodzaje cukru składają się z sacharozy i negatywnie wpływają na procesy zachodzące w organizmie. Lepiej zastąpić je miodem, który choć posiada kalorie, zwiększa poziom odporności. Pamiętajmy, by nie podążać ślepo za innymi, ale w wyborze swojego codziennego menu kierować się głową i zdrowym rozsądkiem. Tylko w ten sposób zadbamy odpowiednio o nasz organizm i dostarczymy mu tego, czego rzeczywiście potrzebuje.