Wątroba to najważniejszych organ układu pokarmowego. Dzięki jej oczyszczającym zdolnościom ludzka krew jest wolna od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Kiedy Twoja wątroba jest przeciążona albo choruje, należy ją wspierać odpowiednią dietą.

Każda choroba wymaga zmian żywieniowych. W przypadku wątroby zastosuj lekkostrawne posiłki, ale i tak całe menu zależy od rodzaju choroby, z jaką się zmagasz. Nie ma jednej uniwersalnej diety wątrobowej, natomiast czynnikiem łączącym wszystkie wspierające ten organ sposoby żywienia jest ograniczenie tłuszczy i ciężkostrawnych dań. 

Ważne jest też wsparcie farmakologiczne. Przy zapaleniu wątroby i nieprawidłowej diecie pomoże Essentiale Max, ale w przypadku poważniejszych dolegliwości trzeba skontaktować się z lekarzem. To, co jednak możesz zrobić od razu, to wprowadzić do menu produkty, które nie obciążą tego organu.

Jedzenie, które wspiera chorą wątrobę

Ogólne zasady zalecają spożywanie około 5 mniejszych posiłków w regularnych odstępach co 2-3 godzin. Sprawdzi się gotowanie potraw na parze, pieczenie w folii lub duszenie bez dodatku tłuszczu i wcześniejszego smażenia. Nie należy przyprawiać za ostro i solić potraw oraz jeść zbyt zimnych lub zbyt ciepłych posiłków. 

Do menu dobrze jest włączać jajka i chudą wędlinę. Natomiast tłuszcze powinno się dostarczać poprzez spożycie olejów roślinnych, orzechów oraz nasion, dodawanych na zimno do posiłku. Zrezygnuj z ciężkich mąk pełnoziarnistych, wybierając dobre alternatywy – mąkę migdałową, pszenną lub odpowiednie mieszanki. Lekkostrawna jest kasza manna i jaglana, którą można jeść na śniadanie. Dobre będą chude produkty mleczne – mleko, jogurt naturalny, maślanka i kefir. Zawiesistą zupę wymień na chudy rosół na mięsie drobiowym i wywar warzywny. Z mięs polecana jest cielęcina, jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka bez skóry, dziczyzna, konina, królik. 

Z warzyw wybieraj buraki, ogórki, pomidory bez skórki, sałaty, brokuły, kalafior, seler, pietruszkę, cukinię oraz ziemniaki gotowane lub pieczone bez tłuszczu. Jeśli masz ochotę na owoc, delektuj się wolno jabłkiem bez skórki, truskawkami, malinami, brzoskwiniami i morelami. Z przyprawy odpowiednie będą – wanilia, goździki, cynamon, oregano, kwasek cytrynowy, rzeżucha, majeranek, koper.

Co jest niewskazane w diecie, kiedy choruje wątroba?

Zabronione jest spożywanie alkoholu oraz nadużywanie napojów z procentami – stanowią dla wątroby zbyt duże obciążenie i mogą prowadzić do jej uszkodzeń. Dodatkowo zrezygnuj z ostrych przypraw, a także kawy i mocnej herbaty. Tłuste rzeczy również nie są polecane, dlatego wykreśl z listy majonez, śmietanę, tłuste mięsa i sery, dania smażone. Produkty, które należy wyeliminować z diety to także jasne, cukiernicze pieczywo, otręby pszenne, chleb razowy i żytni. 

Tłuste ryby jak pstrąg, śledź, łosoś czy makrela powinny być zastąpione chudymi – mintajem, dorszem, szczupakiem. Unikaj tłuszczy w postaci smalcu, słoniny, boczku i margaryn. Niewskazane są także warzywa, które w swoim składzie zawierają celulozę, hemicelulozę oraz ligninę. W tym celu należy wykluczyć suche nasiona roślin strączkowych, kapustę, szpinak, szczaw. Warzywa korzeniowe, takie jak: marchew, buraki, pietruszka, seler najlepiej spożywać w postaci gotowanej. Cebula, czosnek, por, rzodkiewka i kalarepa również nie są polecane, kiedy choruje Twoja wątroba.