Typowy niedzielny obiad w większości polskich rodzin wygląda dość podobnie: rosół z makaronem, jako danie pierwsze, jako danie główne schabowy z ziemniakami i smażoną kapustą. Skąd w naszej kuchni wziął się schabowy?

Krótka historia wielkiej tradycji

Mogłoby się wydawać, że kotlet schabowy sięga początkiem odległych czasów, gdyż jego receptura wcale nie jest skomplikowana. Jednak po raz pierwszy przepis na kotlety został opisany przez Lucynę Ćwierczakiewiczową w poradniku „365 obiadów za pięć złotych”, który ukazał się w 1860 r. W książce można przeczytać: „Wziąć część schabową, to jest kotletową: pokrajać tak, aby przy każdéj kostce było mięso, zbić dobrze, osolić, opieprzyć, maczać w jajku rozbitém, osypać bułką tartą i smażyć na rozpaloném maśle lub gorącym szmalcu”. Popularność potrawy szacuje się na XIX wiek, ponieważ wcześniej uważano schabowego za danie przeznaczone dla niższych klas społecznych, to znaczy robotników, którzy potrzebują zjeść więcej po aktywnym dniu pracy.

Nie taki schab straszny

Popularne niegdyś danie staje w dzisiejszych czasach przed wyzwaniem, wynikającym z rozpowszechniania się mody na zdrowe odżywianie. Jest to oczywiście pozytywny aspekt, lecz wiele osób korzystających z nieprawidłowych danych, ma błędne pojęcie na temat spożywanych produktów. Sporo osób twierdzi, że mięso wieprzowe nie należy do zdrowego pożywienia. Faktem jednak jest, że wieprzowina jest cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz żelaza. Dostarcza organizmowi białko, które zawiera aminokwasy egzogenne, takie jak: lizyny i tryptofan. Ciekawy jest także fakt, że mięso wieprzowe zawiera mniej cholesterolu niż drobiowe. To, o czym warto pamiętać podczas przyrządzania mięsa, to smażenie na smalcu, by było bardziej soczyste. Można wykorzystać siemię lniane, czarny sezam lub nasiona słonecznika, by uniknąć wchłaniania się tłuszczu do panierki.

Kotlet schabowy to potrawa ceniona i wykorzystywana często na naszych stołach. Choć danie pochodzi z odległej Saksonii, zostało spolszczone i obecnie zaliczane jest do potraw tradycyjnej kuchni polskiej.