Autorem wpisu jest: Barman Service

Po co człowiek wybiera się do baru? Oczywiście po to, by napić się czegoś dobrego. Może to być oczywiście piwo, wino, albo coś bardziej fantazyjnego. Coś, co sprawi przyjemność nie tylko  naszemu podniebieniu, ale także i oku. To „coś” to oczywiście drink. A zrobienie drinka, to prawdziwa sztuka – bo nie wystarczy przecież wlać do szklanki wódki z colą. Tu trzeba talentu, finezji i oczywiście dobrze zaopatrzonego baru.

Zamawiając drinka, możemy też liczyć na efektowny pokaz barmańskich zdolności, bo wszystko powinno odbywać się na naszych oczach. Barman z prawdziwego zdarzenia zawsze ma pod ręką potrzebne mu rzeczy  – alkohol dobierany jest z półek będących w zasięgu naszego wzroku, etykiety na butelkach są dla nas czytelne, widzimy też objętość wlewanych składników. Schłodzony shaker i szkło muszą odpowiadać pojemności koktajlu i podkreślać jego charakter.  
Jeżeli nasze zamówienie to np.: long drink na bazie trudno mieszalnych składników, to czeka nas  nie lada atrakcja – zgrabna i efektowna praca shakerem, konieczna przy łączeniu tak dobranych komponentów.

Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, w której barman znika na zapleczu w trakcie realizowania zamówienia i podaje nam tajemniczego „gotowca”. Nie powinien również podczas przygotowania drinka odwracać się plecami, a już niewybaczalnym błędem jest, kiedy trzyma shakera w pełnych dłoniach nad zlewem – „dla bezpieczeństwa”, bo co z niego wówczas za fachowiec? Doświadczony barman wie także, że nie łączy się w shakerze bazy z napojami gazowanymi, które zawsze pozostają ewentualnym uzupełnieniem.

Czas przygotowania koktajlu, to średnio kilka minut w pełni indywidualnej pracy, to także chwila, kiedy klient może ocenić doświadczenie, wiedzę, a także wdzięk i urok osobisty barmana. Koktajl to oczywiście niezwykły smak, ale i odpowiedni wygląd. Dekoracja w dużej mierze zależy od inwencji twórczej barmana. Pomijając kilka klasycznych napojów mieszanych, gdzie  tradycja decyduje o zastosowanej formie ( Manhattan – wiśnia koktajlowa, Martini Dry – oliwka ), to kreatywność barmana i jego poczucie estetyki nadaje drinkom ostateczny i niepowtarzalny charakter. Puszczając wodze fantazji barman powinien pamiętać mimo wszystko o zachowaniu harmonii aromatów i przewadze treści nad formą.
Estetyka wykonania to również sprawność w posługiwaniu się szczypcami przy nakładaniu lodu i dekoracji. Nie daj boże, jeśli barman robi to palcami! Prawdziwy fachowiec zawsze zręcznie posługuje się sprzętem, a z finezji jego ruchów można bezbłędnie odgadnąć ile lat pracuje za barem.

Dział tworzony przy współpracy z Barmanservice