Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Podobno na świecie istnieje kilka tysięcy szczepów wykorzystywanych do produkcji win, ale zaledwie garstka z nich zyskała sławę i uznanie. Nic dziwnego, od nich bowiem zależy w dużej mierze smak, aromat i moc wina. To właśnie one stanowią o tożsamości trunku, nadają mu charakter i niepowtarzalność. Pozwalają także rozróżnić poszczególne gatunki win, dzięki typowym dla siebie cechom. Nie sposób omówić ich wszystkich, ale warto przyjrzeć się tym najpopularniejszym. Na początek szczepy, z których produkuje się wina białe.

Chardonnay
W ostatnich czasach jest najwyżej cenioną odmianą. Pochodzi z Burgundii, charakteryzuje się sporą żywotnością, odpornością na niskie temperatury, wczesnym dojrzewaniem oraz obfitymi zbiorami. Wina ze szczepu chardonnay można poznać po owocowym bukiecie, z nutą jabłek i cytrusów. W przypadku win produkowanych w cieplejszym klimacie wyczuwalna będzie nuta brzoskwiń i owoców egzotycznych. Wina dobrze znoszą dojrzewanie w beczkach dębowych, dzięki którym zyskują wówczas charakterystyczny aromat wanilii.

Sauvignon blanc
Święci triumfy dzięki winom Nowego Świata, a w szczególności znakomitym trunkom z Nowej Zelandii. Jest to odmiana bardzo żywotna, dość odporna na większość chorób i szkodników oraz na niskie temperatury. Dojrzewa późno, wymaga więc miejsc dobrze nasłonecznionych. W zależności od miejsca pochodzenia, szczep daje zróżnicowane trunki. Najczęściej produkuje się bardzo wytrawne, świeże wina. Łatwo je rozpoznać po intensywnym smaku i aromacie przypominającym zieloną trawę oraz świeży agrest.

Riesling
Szczepem, który również ma wszelkie podstawy ku temu, by konkurować z chardonnay to niemiecki riesling. Niewątpliwą zaletą tego szczepu jest bogactwo jego aromatu. Jest bardzo odporny na mróz i choroby oraz łatwy w uprawie. Riesling daje szeroką paletę win – od lekkich wytrawnych, po bardzo słodkie wina likierowe. Wina produkowane z tego szczepu charakteryzują się stosunkowo wysoką kwasowością. W bukiecie wyczuwane są wyraźnie owoce: jabłka, brzoskwinie, kwiaty (lipa, rumianek), a doświadczony smakosz wyczuje także nuty mineralne (krzemień, nafta). Riesling daje wina wysokiej jakości, mocne i eleganckie.

Gewürztraminer
Z tej wonnej odmiany winogron produkowane są bardzo aromatyczne, mocne wina białe, zarówno wytrawne, jak i słodkie. Odznaczają się niską kwasowością i dużą zawartością alkoholu – często powyżej 13% . Najlepsze z nich pochodzą z Alzacji. Wina z tego szczepu charakteryzują się specyficznym zapachem róż i fiołków oraz owoców. W smaku mogą być nieco korzenne.

Macabeo
Jest to szczep spełniający ważną rolę przy produkcji win białych w Hiszpanii i w południowych regionach Francji – Roussillon i Langwedocji. Chętnie uprawiany ze względu na swoją wszechstronność. Można z niego zrobić wina wytrawne, musujące oraz słodkie.
W Katalonii jest podstawowym szczepem do produkcji win Cava, w okręgu Rioja robi się z niego wina białe. Na południu Francji zbierany w I połowie listopada daje wina badzo rzeźkie, o umiarkowanej kwasowości. Zawartość alkoholu to około 12%. Natomiast przy późnych zbiorach daje wina niezwykle skoncentrowane, bogate w cukier, o pięknym słomkowym kolorze.