Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka
Do dzisiaj, pomimo wielu starań, nie rozstrzygnięto sporu, co było pierwsze – jajko czy kura? Ale gdyby rozpatrywać ten problem z perspektywy kuchni, to z pewnością zwycięzcą okazałoby się jajko – chociażby ze względu na swoją wszechstronność. Jajka nie tylko posiadają walory smakowe, zawierają także pełnowartościowe białko, witaminy A, D oraz z grupy B, można z nich również przyrządzać samodzielne potrawy, używać jako zagęszczaczy, spulchniaczy i „sklejaczy” .
Wspólcześnie najczęściej używane są jajka kurze, jednak dawniej chętnie spożywano także jaja indycze, kacze, gołębie oraz dzikiego ptactwa.
- świeże jajko zanurzone w garnku z wodą będzie leżało na dnie naczynia. Po rozbiciu ma gęste, sprężyste i nie rozlewające się białko, a żółtko wypukłe i lśniące.
- jajko tygodniowe zanurzone w wodzie będzie unosić się do góry szerszym końcem, po rozbiciu widać wyraźnie, że białko nie jest już tak sprężyste, a żółtko jest nieco zmatowiałe, mogą się na nim pojawić także plamki.
- jeśli jajko ma 2-3 tygodnie, zanurzone w wodzie będzie unosiło się ku górze spiczastym końcem. Takie jajko nie jest już świeże i lepiej go nie rozbijać.
- jajka zalężone, po zanurzeniu w wodzie unoszą się na powierzchni.
Znamy dziesiątki sposobów na przyrządzenia jajka – ugotowane na twardo, na miękko, sadzone, smażone, w koszulce, wędzone lub w postaci jajecznicy. Możliwości są niemal nieograniczone. Zanim jednak użyjemy tego wielce pożytecznego składnika, jajko należy dokładnie umyć lub sparzyć gorącą wodą – to w celu uniknięcia przeniesienia drobnoustrojów ze skorupki.
Warto także sprawdzić świeżość jajek – chociaż większość sprzedawanych jest jako „świeże”, lepiej samemu zbadać stan rzeczy z pomocą prostego testu:
Jajka należy przechowywać w chłodnym miejscu, a najlepiej w lodówce w temperaturze 7-13 st. C. Żółtka wymieszane z odrobiną cukru lub soli można także przechowywać w zamrażarce, nawet do 10 miesięcy.