Wielkanoc to jedne z najpiękniejszych polskich świąt, a stół wielkanocny to wizytówka każdego domu. Podpowiemy Ci, jak wykonać świąteczne dekorację i jak zadbać o najmniejsze detale, aby podkreślały ciepłą, domową oraz wiosenną atmosferę.
Wielkanocne dekoracje stołów mogą być swojskie, przytulne lub nowoczesne, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swojego mieszkania. Ozdoby możesz kupić lub wykonać samodzielnie. Przesada w dekoracji również nie jest wskazana – mieszkanie wiele straci na swoim uroku, jeśli ozdoby będą nadmiernie odwracać uwagę gości. Myli się jednak ten, kto myśli, że dekoracja stołu wymaga wprawy i szczegółowej wiedzy.
Wielkanocna aranżacja stołu i kolorystyka
Żółty, biały i zielony – to kolory, które zawsze sprawdzą się na wielkanocnym stole. Wielkanoc to także okazja do celebracji wiosny, dlatego proponujemy radosny i lekki wystrój. Ważnym akcentem są kwiaty: tulipany, żonkile, hiacynty – będą one świetnym wyborem, ożywiającym stół. Pamiętajmy, że kwiaty czy świeczniki na stole nie mogą przysłaniać twarzy biesiadników. Święta to okazja do spotkań z bliskimi, a stół jest po to, aby zjeść przy nim wspólny posiłek i miło spędzić czas i nie wychylać się przy tym zza wysokości zbyt okazałych dekoracji czy kwiatów. Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć pisanek, rzeżuchy, kurczaczka, zajączka czy baranka. W ostatnich latach w modzie są pastelowe kolory, które miło goszczą na naszych stołach. Dobierzmy kolorystycznie dodatki i materiały, tak, aby były dopasowane do naszego wnętrza.
Porady, dzięki którym Twój stół będzie prezentował się idealnie
Podążając za tradycją, stół nakryjmy niebanalnym białym obrusem i zadbajmy o serwetki dla gości. Sprawdzą się one jako dekoracja, ale także pomogą zachować właściwą higienę. Kładziemy je po lewej stronie, obok sztućców (ale nie pod nimi), bądź na talerzyku. Nie pomyl ułożenia sztućców. Odpowiednie to: nad talerzykiem łyżeczka i widelczyk – rękojeść łyżeczki do prawej strony, zaś widelczyk odwrotnie. Po prawej stronie kładziemy noże oraz łyżkę, zaś po lewej widelce. Do picia zamiast literatek czy szklanek, idealnie sprawdzą się uniwersalne kieliszki, podkreślające stylistykę Twojej aranżacji. Nie kojarzmy ich wyłącznie z alkoholem, ale wykorzystajmy je także do wody czy soków. Pamiętajmy o koszyczku lub pojemniku metalowym na pieczywo, wyłożonym serwetką i dodatkowo nakrytym, by nie tylko ładnie wyglądało, ale również nie obsychało. Produkty sklepowe tj. chrzan podawaj w salaterce, sos w sosjerce, napoje w dzbankach, a alkohole świetnie sprawdzą się w karafkach.
Oprócz stołu możemy również zadbać o odpowiednik bombek – wiszące szklane jajka na żyrandolu zawieszonym nad jadalnianym stołem. Dzięki temu aranżacja zyska wyjątkowy i stylowy charakter. Możemy je również zastąpić ciętymi gałązkami z brzozy w wazonie przybranymi ozdobnymi jajkami, aby zdobiły komodę lub któryś kąt jadalni.