Dobry kucharz jest w stanie przygotować na grillu smaczne, soczyste burgery. Wyśmienity – przyrządzi kompletny posiłek razem z dodatkami. Bo wiedzieć jak grillować to jedno, ale żeby opanować sztukę grillowania do perfekcji trzeba jeszcze umieć chociażby odpowiednio zamarynować i przyprawić mięso, ryby i warzywa.

Z naszego artykułu dowiesz się jaka jest idealna temperatura, czas oraz produkty aby produkty z grilla były wyśmienite! Zapoznaj się z trikami, które uczynią z Ciebie mistrza grillowania!

Jaki grill wybrać, aby dobrze rozpocząć sezon?

Odkąd tylko pojawiły się grille na węgiel drzewny i ich gazowe odpowiedniki, toczy się spór, który rodzaj grilla warto kupić. Brakuje badań, które potwierdzałyby, że grillowanie na sprzęcie gazowym jest zdrowsze niż na węglu. Jedno jest natomiast pewne. Węgiel drzewny emituje zanieczyszczenia, co powoduje podwyższone stężenie tzw. złego ozonu.

Jeśli uwzględniamy tylko smak potraw, pomijając kwestie środowiskowe, to dania przygotowane na grillu opalanym węglem drzewnym, charakteryzują się bogatszym smakiem i aromatem. Do grillowania najlepiej używać prawdziwego węgla drzewnego. W przeciwieństwie do brykietu nie zawiera szkodliwych dodatków, które przenikają do przygotowanych potraw w trakcie pieczenia. Rozpalając grilla na węgiel, unikajmy stosowania płynnej rozpałki. Szkodliwe organiczne związki lotne nie tylko zanieczyszczają powietrze, ale też pozostają na jedzeniu. A jeśli rozpoczniemy grillowanie wcześniej niż rozpałka się wypali, stwarzamy zagrożenie dla naszego zdrowia. Po rozpaleniu grilla i jego dobrym rozgrzaniu możemy z łatwością wyczyścić sprzęt z pozostałości po poprzednim grillowaniu. Żeby się nie poparzyć, do czyszczenia użyjmy drucianej szczotki na długim trzonku.

Mięso przywiera do kratki, nawet wtedy, kiedy ją dokładnie wyczyścimy? Jest na to sposób. Złożony ręcznik papierowy nasączamy olejem roślinnym, chwytamy go grillowymi szczypcami i smarujemy grillową kratkę. Teraz drobiowe mięso czy delikatne warzywa z łatwością zdejmiemy z grilla. Rozpalonego i gorącego sprzętu nie spryskujemy olejem w spreju.

Idealna temperatura do grillowania

Zanim rozpoczniemy grillowanie, 15-20 minut wcześniej rozgrzejmy nasz sprzęt. Kiedy grill osiągnie odpowiednią temperaturę, jedzenie nie będzie przywierało do kratki od razu po położeniu i nie będzie się przypalało. Mięso zachowa swoją soczystość i będzie się ładnie przypiekało. Dzięki delikatnej karmelizacji, smak przyrządzanych dań grillowych będzie naprawdę niezły wyborny.

Jeśli chcemy się upewnić, czy mięso całkowicie się upiekło, sprawdźmy jego wewnętrzną temperaturę specjalnym termometrem do potraw. Takie urządzenie przyda nam się szczególnie do wypiekania mięsa wołowego i drobiu. Unikniemy przesuszenia burgerów, a pierś kurczaka zaserwujemy soczystą i rozpływającą się w ustach.

Wysoka temperatura grilla powinna wynosić między 200°-230°. Kiedy potrzebujemy niskiej temperatury pieczenia wystarczy nagrzać grill do 120°-150°.

A jak sprawdzić, czy grill się już dobrze nagrzał? Jeśli nie masz specjalnego termometru, umieść swoją dłoń ok. 12 cm nad kratką. Jeżeli cofniesz rękę szybciej niż w ciągu 2 sek., oznacza to, że grill ma wysoką temperaturę. Jeśli wytrzymałeś 5 sek., temperatura jest umiarkowana. Przy niskiej, utrzymasz dłoń nawet do 10 sek. nad kratką.

Jak najlepiej zamarynować mięso?

Kluczem udanego grillowania jest nie tylko wybór odpowiedniego grilla i umiejętność nagrzania go do pożądanej temperatury. Zanim mięso trafi na ruszt, powinno poleżeć w marynacie na grilla. Najlepiej jeśli sami przygotujemy domową mieszankę z przypraw, oleju i odrobiny cytryny lub octu balsamicznego. Przepyszne marynaty na grilla, które możemy Wam polecić znajdziecie tutaj: https://akademiasmaku.pl/vademecum/3-proste-marynaty-do-mies-na-grilla,277.

Marynowanie sprawia, że przyrządzone podczas grillowania potrawy nabierają więcej smaku. Ale dzięki marynacie do mięsa dzieje się coś jeszcze. Podczas smażenia mięs takich jak drób i wołowina oraz smażenia ryb powstają substancje potencjalnie rakotwórcze (aminy heterocykliczne). Według amerykańskiego instytutu zajmującego się badaniami nad rakiem, marynowanie mięs zmniejsza tworzenie się niebezpiecznych związków o 92%, a w najlepszym przypadku nawet o 99%. Możemy zatem stwierdzić, że odpowiednie marynowanie potraw przed grillowaniem pozwala nie tylko zyskać dodatkowe walory smakowe, ale także zdrowotne!

Jak długo marynować i piec różne rodzaje mięsa?

Dzięki odpowiedniemu czasowi marynowania, a później pieczenia, za każdym razem przygotujemy z grilla wyśmienite potrawy. Poniżej znajduje się lista jak długo marynować mięso i jak długo je piec na grillu:

  • Piersi kurczaka bez skóry marynujemy od 2 h do całej nocy, a mięso grillujemy 6-8 min. na każdej stronie. Podobny czas, w którym drób musi poleżeć w marynacie dotyczy udek kurczaka i kaczych piersi. Udka z kością grillujemy 15-25 min., a kacze piersi 4-8 min. na stronę.
  • Steki z wołowej łaty i polędwicę wołową marynujemy podobnie jak drób. Polędwicę grillujemy od 14 do 16 min. na stronę, a cienki stek z łaty 6-8 min. na stronę.
  • Owoce morza i ryby wymagają znacznie krótszego czasu marynowania i pieczenia. Krewetki wystarczy wymieszać z marynatą i odstawić na 15 do 30 min. smażymy je po 2-3 min. na stronę.
  • Filet z łososia marynujemy 30 min. i pieczemy 3-5 min. z każdej strony.

grollowane warzywa na talerzu

Jakie produkty są najlepsze na grilla?

Grillowanie kojarzy nam się głównie z mięsnymi potrawami. Najczęściej na grillu przyrządzamy kiełbasę i karkówkę. Takie mięsa powinniśmy jednak spożywać tylko okazjonalnie. Przetworzone wyroby mięsne po obróbce cieplnej stają się jeszcze bardziej niezdrowe (kiełbasa zawiera duże ilości soli i najczęściej konserwanty przedłużające jej termin przydatności). Jakie produkty są zatem najlepsze na grilla? Jeśli nie wyobrażamy sobie tygodnia bez grillowania w ogrodzie czy na tarasie, starajmy się urozmaicać nasze grillowe menu. Mięso wołowe czy drób (również piersi kaczki i indyk) będą dobrym zamiennikiem tłustej karkówki i kiełbasy. Na grillu możemy przyrządzić również pyszną i aromatyczną rybę. Pieczemy ją na świeżym powietrzu, więc całe mieszkanie nie przesiąknie jej zapachem.

Potrawy z grilla to nie tylko mięsa i ryby. Doskonałą alternatywą dla dań mięsnych są przekąski warzywne oraz tofu. Możemy przyrządzić np. cukinię faszerowaną kaszą i pieczarkami albo ziemniaki z sosem ranczerskim. Ciekawe przepisy na potrawy z grilla, które z czystym sumieniem możemy polecić znajdziesz na stronie: https://akademiasmaku.pl/przepisy/grill.

Jak przygotować tofu do grillowania? Zacznijmy od wyciśnięcia z niego nadmiaru wody. Dzięki temu produkt lepiej wchłonie przygotowaną wcześniej marynatę. Tofu kładziemy na desce do krojenia, przykrywamy folią aluminiową i drugą deską. Układamy na niej puszki lub inny ciężki przedmiot i odstawiamy tofu na ok. 30 min. Deskę z tofu najlepiej ustawić nad zlewem, żeby nadmiar wody od razu do niego spływał.

Kiedy tofu będzie już suche, kroimy je na 2-2,5 cm plastry. Tak przygotowany produkt możemy marynować. Standardowy czas potrzebny do zamarynowania tofu to 30 minut. Plastry możemy zostawić w marynacie również na całą noc w lodówce. Tofu grillujemy przez 2-3 minuty na każdej stronie.

Grillowe triki, czyli jak stać się mistrzem grillowania

Udka kurczaka gotowe na grillu w 10 minut? Tak, to całkowicie możliwe. Wystarczy, że wcześniej je obgotujemy. Wrzucamy udka do gotującej się wody i gotujemy je przez około 5 minut. Następnie wkładamy do marynaty i odstawiamy na minimum 30 minut. Po włożeniu na grilla pieczemy je po 5-7 minut na każdej stronie.

Kolejny trik jest odpowiedzią na bardzo często pojawiające się pytanie: jak szybko rozpalić grilla? Wystarczy, że zakupimy specjalny komin do rozpalania żaru. Na dno komina wrzucamy zgnieciony papier, wsypujemy węgiel i podpalamy papier. Po około 20 minutach węgiel jest gotowy do położenia go na grillu. Nie potrzebujemy ani szkodliwej rozpałki, ani specjalnych surwiwalowych umiejętności, żeby bez wysiłku rozpalić naszego grilla. Jeśli nie mamy takiego komina, do szybkiego rozpalenia naszego rusztu możemy wykorzystać wytłoczki po jajkach. Wsadzamy do nich węgiel, podpalamy je i po chwili grill jest już gotowy.

Mięso przykleja się do szaszłykowych patyczków? Nic prostszego. Zanim na długą wykałaczkę nałożymy pokrojone kawałki mięsa i warzyw, zanurzamy patyczek w oliwie lub oleju.

Zmora każdego grillującego to potrawy przywierające do grillowej kratki. Żeby temu zapobiec, przecieramy kratkę połówką cebuli. Drugą część zostawiamy do wyczyszczenia grilla po zakończeniu pieczenia.

Sezon na grilla właśnie się zaczął, więc czas przygotować sobie smaczne i zdrowe potrawy, które będziemy na nim przygotowywać. Kiełbasa i karkówka nie muszą towarzyszyć każdej grillowej imprezie.

Źródła:

  • http://www.eatingwell.com/article/14989/our-13-best-grilling-tips-for-summer/
  • http://www.eatingwell.com/article/290692/essential-grill-guide-marinating-grilling-times-for-meat-and-proteins/
  • https://www.realsimple.com/food-recipes/cooking-tips-techniques/grilling/grilling-guidelines?slide=35721#35721
  • https://www.mamawdomu.pl/2017/06/7-trikow-na-grilla.html