W ostatnich latach sale fitness podbijają nowe rodzaje zajęć. Serca klubowiczów zdobywają treningi aerial, czyli takie, które odbywają się w powietrzu. To nowość, która zyskuje rzesze fanów. Sympatyków tych sportów zrzeszają głównie małe, wyspecjalizowane kluby. Jogę w powietrzu, czy akrobatyczne figury kocha każdy, kto jej spróbował. Jest to sport niesamowicie widowiskowy, a podniebne figury świetnie prezentują się na zdjęciach. Dodatkowo pomagają rzeźbić sylwetkę – regularne treningi aerial dance dają doskonałe efekty w postaci umięśnionego, ujędrnionego i elastycznego ciała.

Przy tej aktywności fizycznej warto zwrócić uwagę również na dietę. Lekkostrawne, delikatne posiłki przyczynią się nie tylko do utraty zbędnych kilogramów, ale także zapewniają komfort osobie ćwiczącej. W jadłospisie warto postawić na sałatki warzywne z sosem z oliwy z oliwek oraz nisko-tłuszczowe źródła białka. Świetnie sprawdzą się też lekkie zupy na bazie produktów sezonowych i owocowe koktajle. Efektem stosowania takiej diety jest oczyszczenie organizmu, wyraźnie odczuwalna lekkość i w konsekwencji utrata wagi. Dodatek białka pomoże odżywić mięśnie i pozwoli im się rozwijać. Warzywa i owoce uzupełnią brakujące witaminy i minerały. Nie poleca się stosowania diety beztłuszczowej, ponieważ może ona utrudniać wchłanianie mikroskładników. Dietetycy zalecają tłuszcze roślinne oraz te pochodzące od ryb. Nie wolno zapominać także o nawodnieniu organizmu. Przyjęto, że 2 litry wody w odpowiedni sposób uzupełnią płyny i nie będą powodować skutków ubocznych.

Trening aerial – na czym polega?

Treningi aerial polegają na wykonywaniu ćwiczeń na przyrządach takich jak szarfa wertykalna, koło, hamak, trapez, pasy, sześcian itp. Ostatnio największą popularnością cieszą się treningi aerial silks, czyli taniec na chustach wertykalnych – szarfach. Specjalny materiał, z jakiego zrobione są szarfy do treningu aerial silks, jest bardzo wytrzymały, odpowiednio śliski i elastyczny. To fascynujący sport, w którym trzeba wykazać się nie tylko motywacją, ale i odwagą do ćwiczeń. W zamian za to zyskamy wyrzeźbione ciało, wzmocnione mięśnie głębokie oraz wdzięczny sposób poruszania. Aerial łączy ze sobą wiele podstawowych zajęć fitnessowych, ale też jogę, gimnastykę oraz pole dance. W klubach można spotkać także zajęcia z bungee fitness – trening na uprzęży wspinaczkowej zaczepionej o linę bungee do sufitu. Dzięki ćwiczeniom w powietrzu organizm jest lepiej ukrwiony oraz dotleniony co poprawia przemianę materii i pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Sprzęt, który potrzebny jest do ćwiczeń stosunkowo łatwo zorganizować. Najważniejsze jest posiadanie odpowiednio wytrzymałego sufitu, do którego można przymocować hak. Następnie trzeba zaopatrzyć się w przyrząd, na którym chcemy ćwiczyć np. szarfę. Ponadto potrzebne są karabińczyki i inne elementy zależne od wysokości pomieszczenia i wybranego przyrządu: ósemki alpinistyczne i liny lub pasy przedłużające. Do ćwiczeń warto również nabyć specjalne taśmy. Taping, bo o nim tutaj mowa, to taśmy używane także przy fizjoterapii. Są one o tyle ważne, że zwiększają tarcie na gładkich elementach metalowych. Przykładowo można obkleić nimi aerial hoop lub inaczej koło cyrkowe. Dzięki temu uzyskujemy lepszą przyczepność rąk.

Aerial – sport dla każdego

Sporty aerial wymagają pewnych poświęceń. Jednak efekty oraz satysfakcja z treningów zdecydowanie są bezcenne. Przede wszystkim kobiety cenią sobie ćwiczenia w powietrzu ze względu na odczuwany komfort w pozycjach odwróconych, takich jak na przykład świeca. Ćwiczenia te docenią także te osoby, które nie lubią pracy z ciężarami. W tym przypadku praca polega na dźwiganiu własnego ciała, co znakomicie rozwija siłę mięśni. Chusta jest dobrą alternatywą także dla tych, którzy szybko się nudzą. Nowe wrażenia, aktywności i sprawdzanie w nich możliwości własnego ciała jest fascynujące i sprawia, że trening z chustą długo się nie znudzi.

Największą zaletą tego rodzaju ćwiczeń jest płynący z nich relaks. W hamaku można się wygodnie ułożyć, zaszyć i odpocząć bez zgiełku i dostępu do świata zewnętrznego. Wyciągając całe ciało można poczuć odprężenie kręgosłupa. W takim kokonie można bezpiecznie zasnąć lub medytować. Ciało swobodnie zwisa, oparte o materiał, lekko się buja i w kojący sposób reguluje napięcie nerwowe. Warto wypróbować ten sposób do okiełznania stresu.