Autorem wpisu jest: Bożena Kowalska
Nie tylko młode gospodynie mają problem z przechowywaniem żywności. Czasami ugotujemy czegoś za dużo, czasami okazyjnie kupimy „na zapas”, od czasu do czasu ktoś nas czymś obdaruje. Wtedy rodzi się pytanie – co z tym zrobić, żeby się nie zmarnowało? Najlepiej oczywiście zamrozić.
Można to uczynić na dwa sposoby – albo zamrozić surowe mięso, albo najpierw je przyrządzić, a potem schować do zamrażarki. Każda z tych metod ma swoje zalety.
Na surowo
Mrożenie surowego mięsa, pod warunkiem, że jest ono odpowiedniej jakości, przydaje mu smaku. Podczas zamrażania, zawarte w tkankach mięsa płyny stopniowo zastygają, a dzięki działaniu soli i minerałów, ścianki komórkowe stają się bardziej kruche. Poza tym poszczególne białka ulegają rozszczepieniu, co powoduje pojawianie się nowych substancji aromatycznych. Jeżeli więc zaplanujemy na kolację pieczeń, dobrze jest wcześniej mięso zamrozić, by danie wyglądało apetycznie, było kruche i lekkostrawne. Nie należy jednak zamrażać mięsa zbyt świeżego (np. prosto z uboju), ponieważ zawarte w nim enzymy będą powodować szybsze kwaszenie i żółknięcie tłuszczu.
Warto pamiętać, że:
– mięso trzeba szczelnie owinąć folią. Jeżeli wcześniej podzielimy mięso na plastry, dobrze jest je przełożyć nawoskowanym papierem, aby łatwiej potem rozdzielić porcje.
– jeżeli chcemy zamrozić sztukę mięsa ważącą powyżej 1 kg, konieczne jest nastawienie zamrażalnika na najniższą możliwą temperaturę, aby proces przebiegł jak najszybciej. Powolne zamrażanie niszczy bowiem włókna mięsa, co sprawia, że podczas rozmrażania wycieknie z niego cały sok.
– chudą wołowinę można przechowywać w zamrażalniku nawet rok
– cielęcina może być zamrożona około 9 miesięcy
– wieprzowinę należy rozmrozić najpóźniej po 7 miesiącach
– kiełbasy, słonina i tłuste mięso nie powinny być dłużej przechowywane niż 4 miesiące
– mięso zawsze rozmrażamy w lodówce. Średnio plaster grubości 1 centymetra potrzebuje na to około 1 godziny.
– mięso kroimy dopiero po całkowitym rozmrożeniu, by zachowało soczystość
– tłuste kawałki mięsa można kroić na wpół zamrożone
Dania mięsne
Można je przechowywać w zamrażalniku do 3 miesięcy, w temperaturze -18 st.C.
– kotlety i sznycle wieprzowe zamrażamy owinięte w folię. Smażymy na małym ogniu wpół rozmrożone. Kotlety mielone smażyć najlepiej całkowicie zamrożone, na małym ogniu.
– pieczenie, gulasze, rolady należy zamrażać razem z sosami.
– gotowane mięso najlepiej zamrozić w bulionie, pokrojone w plastry
– kiełbasę możemy zamrozić po uprzednim jej ugotowaniu i osuszeniu. Nie rozmrażamy jej, tylko zanurzamy na 10 minut w zimnej wodzie.
Odpowiednio przechowane mięso nie starci nic ze swoich właściwości, śmiało więc można przygotować sobie obiady na najbliższe tygodnie, albo zrobić duże zakupy. Ani święta, ani rodzinne uroczystości nie muszą spędzać snu z powiek, bo nic się nie musi zmarnować.