Całkiem możliwe, że jako prawdziwi gastromaniacy, zauważyliście już, że świat restauracyjny wyjątkowo lubuje się w różnorakich rankingach. Najlepsza restauracja w Polsce, najlepsza pizza w Europie, najbardziej estetyczny wystrój i tak dalej...

Pośród tych wszystkich list o mniejszym lub większym znaczeniu, są też wyróżnienia wyjątkowo prestiżowe – prawdopodobnie najbardziej znanymi z nich są gwiazdki Michelin.

Pomimo swojego kultowego statusu, jaki posiadają w restauracyjnym świecie gwiazdki Michelin, wydają się być dosyć enigmatyczne dla przeciętnego zjadacza chleba. Dlatego przychodzimy Wam z pomocą i wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego gwiazdki prawie zawsze wiążą się z wyjątkową ekskluzywnością!

Czym są gwiazdki Michelin?

Histo­ria gwiaz­dek Miche­lin się­ga…1900 roku! To właśnie wtedy fran­cu­ski wyna­lazca i pro­du­cent opon samocho­do­wych Andre Miche­lin opu­bli­ko­wał pierw­szą edy­cję prze­wod­nika kuli­nar­nego po Francji. Książka stanowiła kompendium wiedzy dla kierowców, którzy w czasie podróży szukali miejsc, w których można było dobrze zjeść. Początkowo w przewodnikach można było znaleźć jedynie restauracje francuskie. Z czasem jednak zaczęto w nich opisywać również inne kraje Europy, Azji i Ameryki Północnej. W 1926 roku wpro­wa­dzono do owych przewodników trzystopniową skalę. System gwiazdkowy uła­twia­ł oce­nia­nie loka­lów gastro­no­micz­nych. Oryginalne znaczenie poszczególnych ocen było następujące:

  • 1 gwiazdka – lokal godny uwagi
  • 2 gwiazdki – lokal warty odwiedzenia
  • 3 gwiazdki – lokal obowiązkowy do odwiedzenia

Wyda­wane przez firmę Miche­lin prze­wod­niki można podzie­lić także na dwie inne kate­go­rie: czer­wone – opisujące naj­lep­sze hotele i restau­ra­cje oraz zie­lone – infor­mu­jące o cie­ka­wych atrak­cjach turystycznych. Czerwone przewodniki Michelin już od początku ich wydawania cieszyły się ogromną popularnością. Gwiazdki Michelin zyskiwały na znaczeniu nie tylko wśród zmotoryzowanych turystów, ale również w kręgach gastronomicznych. Takie wyróżnienie stało się gwarantem wysokiej jakości i niesamowitych doznań kulinarnych, dlatego też dziś, niemal zawsze gwiazdki Michelin wiążą się z lokalami iście ekskluzywnymi, raczej niedostępnymi dla wszystkich.

Jak zdobyć gwiazdkę Michelin?

Miejsca na tej prestiżowej liście – wbrew plotkom – nie da się kupić. Można je uzyskać jedynie poprzez serwowanie niezwykłych potraw, które docenią recenzenci. Nowa edycja przewodnika ukazuje się co roku, więc możliwe jest zarówno zdobycie, jak i utracenie tego wyróżnienia. Restauracje, które posiadają już gwiazdki lub dopiero się o nie ubiegają, powinny stale utrzymywać wysoki poziom serwowanych dań, ponieważ co jakiś czas są odwiedzane przez tzw. „tajemniczych klientów”. To recenzenci związani z przewodnikiem, którzy z oczywistych względów, ukrywają swój zawód i intencje. Daje to pewność, że taki klient nie zostanie wyjątkowo potraktowany. Dodatkowo, gwiazdki mogą otrzymać tylko restauracje w konkretnych krajach i w konkretnych miastach. W Polsce tylko lokale z Warszawy i Krakowa mają szansę na to wyróżnienie. Ocena sporządzana jest na podstawie 5 czynników:

  • smak,
  • jakość oferowanych dań,
  • styl kuchni,
  • stosunek jakości do ceny,
  • poziom kuchni w danej restauracji.

Gwiazdki Michelin w Polsce

W Pol­sce w ran­kingu mogą wziąć udział jedy­nie lokale gastro­no­miczne z Kra­kowa i War­szawy. Ze względu na ograniczenia, elitarnym osiągnięciem mogą się poszczycić zaledwie trzy restauracje. Pierwsza z nich, która znalazła się w światowej, kulinarnej ekstraklasie to warszawskie Atelier Amaro. Założone i prowadzone przez Wojciecha Modesta Amaro, który szerszej publiczności znany jest z programów kulinarnych, takich jak Top Chef i Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia. Atelier swoją gwiazdkę uzyskał w 2013 roku i utrzymuje ją aż do dzisiaj. Hasło przewodnie pracowni kulinarnej brzmi: „Natura spotyka się z nauką”. Serwuje się tam niezwykłe, współczesne wariacje, których bazą jest kuchnia polska. Każde danie nazywane jest tam „momentem” i tworzone jest tak, by być prawdziwym przeżyciem.

Drugiej polskiej restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin doczekaliśmy się w 2016 roku. Warszawskie SENSES zostało założone przez Andrea Camastra i podobnie jak Atelier, stara się na nowo odkrywać i definiować kuchnię polską. Menu jest oczywiście sezonowe, a szef kuchni obiecuje, że każda kolacja będzie doznaniem, które poruszy wszystkie pięć zmysłów.

Ostatnią polską restauracją, która może cieszyć się z tego chlubnego tytułu jest krakowska Bottiglieria 1881. 19 czerwca 2020 ogłoszono zestawienie restauracji wyróżnionych w najnowszym Czerwonym Przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2020”. Do grona lokali wyróżnionych gwiazdką Michelin właśnie wtedy dołączyła restauracja z Krakowa. Poza tym siedem lokali otrzymało w tym przewodniku wyróżnienie Bib Gourmand za korzystny stosunek jakości potraw do ceny. Wśród wyróżnionych znalazły się:

  • Alewino,
  • Brasserie Warszawska,
  • Butchery and Wine,
  • Kieliszki na Hożej,
  • Szósta,
  • Zazie,
  • Fiorentina.

Mamy nadzieję, że wiecie już, co to jest gwiazdka Michelin! Kulinarne gwiazdki Michelin to oczywiście temat rzeka (nagrodzonych restauracji jest ponad dwa tysiące i są rozrzucone po całym świecie!), ale taka pigułka informacji powinna wystarczyć, by poczuć się pewniej podczas każdej gastronomicznej dyskusji. No i by wiedzieć, że warto chociaż raz w życiu wybrać się do tak wyróżnionej restauracji!

Pamiętajcie savoir-vivre w takich restauracjach to podstawa! Przed wyjściem koniecznie sprawdźcie, jak powinien wyglądać! Tutaj znajdziecie solidną garść informacji: https://www.nawidelcu.pl/kultura-jedzenia/savoir-vivre-w-restauracji/