Współcześnie coraz więcej osób nazywa siebie dietetykami. Największy wpływ na tę sytuację ma brak uregulowań prawnych dotyczących wykonywania tego zawodu. W social mediach powstają kolejne konta z poradami dietetycznymi i ofertą planów żywieniowych, które dalekie są od obecnej wiedzy naukowej. Klienci zachęceni niskimi cenami i obietnicą błyskawicznych efektów, bardzo łatwo wpadają w sidła kolejnego pseudodietetyka, który promuje nieprawdę. Jak się przed tym ustrzec i wybrać prawdziwego specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami? Przed umówieniem wizyty, warto wnikliwie sprawdzić go pod kątem wykształcenia, profesjonalizmu oraz kosztów wizyty i ułożenia jadłospisu.

Po pierwsze: wykształcenie

Wykształcenie ma bez wątpienia największe znaczenie w profesji dietetyka. Osoby bez odpowiednich kwalifikacji, mogą nie tylko wykorzystać swojego pacjenta finansowo, ale także błędnie go zdiagnozować i doprowadzić do komplikacji zdrowotnych. Przed umówieniem wizyty, warto upewnić się, że dietetyk posiada uprawnienia do wykonywania zawodu. Wiedzy niezbędnej w tej profesji nie da się zdobyć przez ukończenie trzydniowego kursu lub przeczytanie kilku książek. Większość specjalistów ds. dietetyki umieszcza na swoich profilach informację o wykształceniu oraz skany dyplomów. Żaden profesjonalista, który poważnie traktuje swój zawód i posiada odpowiednie kompetencje, nie będzie ukrywał tego faktu. Pewnymi dietetykami są osoby, które ukończyły studia wyższe. O wiedzy i umiejętnościach może świadczyć również tytuł specjalisty ds. dietetyki, zdobyty w szkole policealnej.

Po drugie: profesjonalizm i szczegółowy wywiad

Dietetyk, który bardzo dobrze zna się na swojej pracy, w pierwszej kolejności zleci wykonanie badań. Bez kompletnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, nie będzie mógł on ułożyć odpowiednio zbilansowanej diety. Warto pamiętać, że stworzenie indywidualnego jadłospisu nie jest kwestią jednej wizyty. Dopiero po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu medycznego i żywieniowego, przeanalizowaniu wyników badań oraz wyszczególnieniu preferencji kulinarnych klienta, możliwe jest ułożenie diety dopasowanej do jego potrzeb. Jeśli dietetyk proponuje jadłospis po pierwszym spotkaniu, lepszym wyjściem będzie poszukanie innego specjalisty.

Po trzecie: koszty

Sygnałem alarmowym powinny być zbyt niskie koszty wizyty i ułożenia indywidualnej diety. Szczególnie, że stworzenie odpowiedniego jadłospisu dopasowanego do potrzeb pacjenta, jest zadaniem czasochłonnym oraz wymagającym specjalistycznej wiedzy. W związku z tym, żaden szanujący się dietetyk nie pozwoli sobie na zbyt niskie ceny. Zawód ten wiąże się ponadto z ciągłym pogłębianiem swoich umiejętności oraz braniem udziału w kosztownych kursach doszkalających. Pierwsza wizyta u profesjonalisty zaczyna się od 100 zł, zaś cena ułożenia jadłospisu wynosi od 100 do 400zł. Jeśli dietetyk wycenia swoje usługi zbyt nisko, prawdopodobnie nie można uznać go za specjalistę.