Chińczycy używają parowarów od starożytności, bo gotowanie na parze uznają za najzdrowszy sposób przyrządzania potraw. W tej metodzie gotowania pożywienie zachowuje wszystkie wartości odżywcze w tym witaminy, minerały oraz substancje chroniące przed rakiem. Na parze przygotujemy ryż, kasze, warzywa, ale też mięso, ryby i owoce morza.

Parowar i sposób działania

Dzięki parowarowi nawet osoby, które nie przepadają na staniem przy kuchence, przyrządzą urozmaicony i smaczny obiad z deserem. Parowar to proste urządzenie składające się ustawionych na sobie misek, w których produkty podgrzewane są za pomocą pary wodnej. W dolnej części parowaru znajduje się zbiornik na wodę, która po doprowadzeniu do wrzenia wytwarza parę przenikającą od dołu przez ułożone w pojemnikach pożywienie. W sklepach znajdziemy parowary złożone i z 2 pięter, i większe, czyli te z 6 pojemnikami. W dużym urządzeniu http://www.tefal.pl/Urz%C4%85dzenia-do-gotowania/Parowary/c/steamers przygotujemy obiad dla całej rodziny wraz z deserem. W zależności od wielkości parowary wyposażone są w zbiorniki na wodę o pojemności od 1 l do nawet 10 l. Za pomocą panelu sterowania wybieramy odpowiedni program do gotowania albo ustawiamy czas przyrządzania potrawy (w zależności od funkcji dostępnych w parowarze). Dzięki programatorowi czasowemu w każdym pojemniku ugotujemy produkty niezależnie od siebie, tzn. urządzenie rozpocznie podgrzewanie warzyw później niż mięsa, ale przygotowanie całego posiłku zakończy w tym samym czasie. Wiele parowarów wyposażonych jest w specjalne pojemniki na ryż, tackę na mięso lub ryby, a także foremkę do deserów. Zaawansowane modele mają funkcję podtrzymywania temperatury po podgrzaniu składników, a nawet możliwość parowania zamrożonych produktów. Producenci tak projektują swoje urządzenia, żeby zajmowały w kuchni jak najmniej miejsca i dały się kompaktowo przechowywać. Parowar z powodzeniem zastąpi 2-3 garnki i pomoże nam gotować zdrowiej i bez tłuszczu.

Warzywa i gotowanie w parowarze

Warzywa powinny stanowić podstawę naszej diety, a im więcej wartości odżywczych zachowują, tym lepiej dla naszego zdrowia. Jak pokazują badania, nie zawsze świeże warzywa dostarczają więcej składników niż te poddane obróbce cieplnej. Gotowanie „uszkadza” zewnętrzne powierzchnie i strukturę komórkową wielu warzyw, co ułatwia organizmowi przyswajanie makro- i mikroskładników, które się w nich znajdują. Dla przykładu: w porównaniu z surowymi warzywami zjadanie gotowanego szpinaku i gotowanej marchewki skutkuje zwiększonym stężeniem beta-karotenu we krwi. To samo dotyczy również lepszej przyswajalności minerałów. Gotowanie podnosi ilość wapnia, magnezu i żelaza, które stają się łatwiej dostępne dla naszego organizmu.

Przyrządzanie warzyw na parze pozwala zachować w nich jak najwięcej cennych składników odżywczych, w tym również substancji chroniących przed rakiem. Gotowanie w garnku w klasyczny sposób powoduje, że witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina C, B1 oraz kwas foliowy pozostają w wodzie, w której przyrządzamy warzywa. Po ugotowaniu najlepiej byłoby, gdybyśmy oprócz zjedzenia brokułów, kalafiora czy brukselki, wypili wodę, w której je podgrzewaliśmy. Parowanie warzyw, podczas którego nie zanurzamy produktów w wodzie pozwala na zachowanie wszystkich witamin i minerałów wewnątrz warzywa.

W 2009 r. przeprowadzono badanie pokazujące, że kalafior, cukinia oraz zielony groszek są bardzo podatne na utratę składników odżywczych, w szczególności antyoksydantów (tracą ich ponad połowę) podczas gotowania w wodzie.

Przyrządzając warzywa na parze, gotujmy je najlepiej w całości lub ewentualnie krójmy na duże kawałki. Okazuje się, że przygotowując warzywa w ten sposób, zachowujemy w nich najwięcej cennych substancji.

Mięso oraz ryby i parowar

Klasyczny sposób na przygotowanie mięsa lub ryb to smażenie ich na patelni z dodatkiem tłuszczu. Niestety, tłuszcz oprócz tego, że zwiększa kaloryczność potrawy, podczas podgrzewania utlenia się, co powoduje powstawanie wolnych rodników. Nasz układ pokarmowy musi pracować intensywniej, żeby strawić smażone potrawy mięsne, a osoby z problemami trawiennymi odczuwają dyskomfort po zjedzeniu takiego posiłku. Doskonałą alternatywą jest więc parowanie mięsa oraz ryb. Początkowo potrawy wydają się mniej smaczne (w końcu tłuszcz podnosi walory smakowe), jednak łatwiej się je trawi, a organizm dostaje wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Gotując na parze, nie używamy patelni, z której tłuszcz rozchlapuje się po kuchence, a cały obiad przyrządzamy w jednym naczyniu. Mięso smakuje delikatnie, a ryby są aromatyczne i ich smak pozostaje wyrazisty. Przygotowanie mięsnych i rybnych potraw w parowarze wymaga też użycia mniejszej ilości soli. Czasami wystarczy tylko odrobina ziół, żeby podkreślić smak mięsa czy ryby.

Cały obiad w jednym urządzeniu

Gotując codziennie w parowarze, szybko przekonamy się, jak dużo czasu możemy zaoszczędzić. Wystarczy, że w każdym pojemniku ułożymy składniki, z których chcemy skomponować obiad, ustawimy odpowiedni program i poczekamy na gotowe danie. Jeśli zakupimy parowar z dodatkową foremką na desery, każdego dnia będziemy też przygotowywać domowy smakołyk. W parowarze ugotujemy również idealnie sypki ryż i kasze. A wszystko z minimalnym dodatkiem soli lub nawet bez niej.

Dania z parowaru to wygodna i zdrowa alternatywa dla klasycznie przyrządzanych potraw. Osoby na dietach lekkostrawnych, gotujące mamy i ci, którzy dbają o zdrowie w parowarze w krótkim czasie przygotują sobie pełnowartościowy posiłek.