Powody, dla których decydujemy się na przejście na dietę wegetariańską, są różne: jedni zmieniają nawyki żywieniowe ze względu na etykę, inni mają na uwadze ekologię, czyli ogólne dobro środowiskowe.

Niezależnie od tego, jakimi motywami kierujesz się Ty, ten wpis jest dla Ciebie, jeśli w swoim jadłospisie zdecydowałeś się na wprowadzenie kilku zmian. Co jeść na diecie wegetariańskiej? Czy wegetarianizm jest zdrowy? Jak wygląda dieta wegetarianina? Wiele pytań, na wszystkie znajdziesz odpowiedź poniżej!

Dlaczego warto stosować dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska zaskarbia sobie zwolenników zdrowego podejścia do żywienia. W MENU wegetarianina nie znajdziesz mięsa – składniki zawarte w tych produktach uzupełnia innymi zamiennikami pochodzenia roślinnego. Jednak to, że nie jesz mięsa, jeszcze nie decyduje o tym, że dostarczasz organizmowi tego, co najlepsze. Stąd skrót myślowy, że dieta wegetariańska jest zdrowa, może budzić wątpliwości. Jak w każdej diecie, chodzi oczywiście o rozsądne podejście i odpowiedzialny sposób żywienia np. napoje słodzone czy przetworzone jedzenie nie są wskazane w żadnym jadłospisie.

Zalety diety wegetariańskiej to przede wszystkim:

  • mniejsze ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne,
  • zgrabniejsza sylwetka,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów, zaparć, czy próchnicy zębów,
  • opóźnia proces starzenia się organizmu.

Sprawdź także nasz wpis: z czym jeść hummus?

Dieta wegetariańska – co jedzą, a czego unikają wegetarianie?

Dieta bezmięsna powinna być odpowiednio zbilansowana, aby uniknąć niedoboru składników i minerałów. Zadbaj więc o różnorodność i unikaj gotowych rozwiązań, czyli żywności wysokoprzetworzonej. Z czego więc składa się dieta wegetarianina? Spożywając mięso, dostarczasz sobie takich składników i minerałów jak: białko, żelazo, cynk, jod, wapń, wit. B12 i wit. D, kwasy omega-3. Decydując się więc na zmianę diety, powinieneś zadbać o uzupełnienie tych składników w inny sposób. Do poprawnego sporządzania posiłków i jadłospisu, przydaje się podstawowa wiedza na temat produktów i ich zawartości. W Twojej diecie więc nie powinno zabraknąć:

  • pełnoziarnistych produktów,
  • jaj i nabiału,
  • suplementacji witaminy D i B12,
  • witaminy C (zwiększa przyswajalność żelaza),
  • orzechów i nasion,
  • oleju lnianego.

Zadbaj o zdrowie i twórz różnorodny jadłospis najlepiej w ujęciu tygodniowym, aby zagwarantować sobie wszelkich potrzebnych składników i minerałów. Pamiętaj również o odpowiedniej suplementacji. W taki sposób nie tylko pozytywnie wpływasz na funkcjonowanie organizmu, ale również zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Czy warto stosować dietę wegetariańską? Odpowiadamy: TAK, o ile jest ona odpowiednio zbilansowana.

Sprawdź dania wegetariańskie, które zamówisz online na e-catering.net