Kluczem do zdrowia jest zbilansowana dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną. W codziennym jadłospisie nie powinno przy tym zabraknąć odpowiedniej ilości kwasów omega-3.
Czym są te popularne substancje i w jakich produktach je znajdziemy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.
Tzw. dobre tłuszcze
Kwasy omega-3 (znane też jako kwasy n-3 lub ω-3) należą do nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzielą się one na kwas eikozapentaenowy (EPA), który możemy znaleźć głównie w rybach, kwas dokozaheksaenowy (DHA), którego naturalnym źródłem są algi morskie oraz ryby, a także kwas α-linolenowy (ALA) o którego prawidłowy poziom zadbamy regularnie spożywając choćby olej lniany czy rzepakowy. Warto mieć świadomość, że organizm człowieka nie jest zdolny do samodzielnej syntezy kwasów omega-3, dlatego tak istotne jest włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w te wartościowe substancje lub też zastosowanie suplementacji preparatami wysokiej jakości, np. z olejem rybim.
Ryby małe i duże
Jak już wspomniano, jednym z najlepszych źródeł kwasów omega-3 są ryby, które w przeciwieństwie do produktów mięsnych, nie zawierają dużej ilości niekorzystnych dla zdrowia kwasów nasyconych. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) zaleca regularną podaż ryb, minimum dwa razy w tygodniu. Preferowane są zwłaszcza ryby tłuste, takie jak łosoś, śledź, makrela, sardynki czy pstrąg, które są szczególnie bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dokonując wyboru ryb należy mieć jednak na względzie, iż niektóre z nich mogą zawierać wysoki poziom rtęci czy też innych zanieczyszczeń środowiskowych, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie, zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży. Dobrym sposobem na dostarczenie organizmowi zdrowych kwasów może być wysokiej jakości olej rybi, który znajdziemy w suplementach diety.
Kwasy omega-3 w kapsułce
Regularne spożycie kwasów omega-3 pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym zwłaszcza na funkcjonowanie serca. Jak wskazują badania, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszać ryzyko chorób serca i udaru mózgu, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu trójglicerydów we krwi czy też wykazują działanie przeciwmiażdżycowe. Warto zatem zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę w której nie zabraknie miejsca na te wartościowe kwasy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też włączenie suplementu diety wysokiej jakości bogatego w olej rybi.