Kuchnia wegańska budzi skrajne emocje. Niektórzy jej nienawidzą, inni nie wyobrażają sobie, że można jeść inaczej. Samych wegan też postrzega się różnie – jako empatycznych miłośników zwierząt, nieszkodliwych wariatów albo nie umiejących cieszyć się życiem „smakowych męczenników”. Zastanawiasz się, czy weganizm to coś dla Ciebie? W tym artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o kuchni wegańskiej!

Fakt: W kuchni wegańskiej wykluczone są wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego

To najbardziej podstawowy fakt na temat kuchni wegańskiej. Na takiej diecie nie korzysta się z żadnego mięsa (dopuszczalnego w diecie fleksiteriańskiej), ale również z jaj, nabiału i miodu (w przeciwieństwie to wegetarianizmu). Weganizm opiera się na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, grzybach, nasionach i orzechach.

Mit: Kuchnia wegańska jest pozbawiona smaku

Kuchnia wegańska jest naprawdę smaczna! Warzywom i owocom (zwłaszcza sezonowym) naprawdę nie potrzeba wiele, żeby zachwycić kubki smakowe – czasami wystarczy trochę wysokiej jakości oleju, sól i pieprz. Przykład? Sałatka na bazie sałaty lodowej i rukoli, ze słodkimi pomidorkami cherry i prażonym słonecznikiem, z dressingiem z oliwy truflowej i octu winnego, grillowana fasolka szparagowa z czosnkiem i ziołami, a do tego chrupiący stek z kalafiora. Naprawdę warto wypróbować taki wegański zestaw!

Z kolei grzyby to prawdziwe bogactwo jeśli chodzi o smak umami, kojarzony głównie z mięsem. Spróbuj kiedyś pikantnych „flaczków” z boczniaków albo pierogów z farszem z pieczarek i soczewicy (najbardziej zatwardziali mięsożercy potrafią dać się zwieść tym daniom).

Poza tym na diecie wegańskiej można korzystać z przypraw praktycznie bez żadnych ograniczeń! Niektóre produkty, np. soja albo ciecierzyca, same w sobie są na tyle neutralne, że mogą stanowić bazę dań zarówno wytrawnych, jak i słodkich. A może myślisz, że weganin nigdy nie zje Pavlovej? Nieprawda. Wegańska beza zrobiona z… wody po ciecierzycy z puszki, czyli aquafaby (którą przecież zazwyczaj się wylewa), to niebo w gębie.

Chcesz się przekonać o tym na własnej skórze? Wybierz catering dietetyczny Warszawa.

Fakt: Weganie są bardziej narażeni na niedobory żywieniowe

To prawda, że niektóre niezbędne do zachowania zdrowia pierwiastki są najlepiej przyswajalne z produktów pochodzenia zwierzęcego. Chodzi przede wszystkim o wapń, żelazo, cynk i jod, a także cholinę (witaminę B4) i kobalaminę (witaminę B12). Specjaliści wymieniają również witaminę D, ale większość Polaków i osób żyjących na „polskiej” szerokości geograficznej ma niedobory tej substancji chemicznej – niezależnie od diety. Jednak świadomość zagrożenia sprawia, że dietę wegańską można odpowiednio zbilansować, a w razie potrzeby zastosować suplementację.

Mit: Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są dobre dla wszystkich!

To nieprawda. Niektórzy po prostu nie przepadają za smakiem krwistych steków, smażonego bekonu czy mięsnych gulaszy, a uwielbiają warzywa, owoce, grzyby, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Dla nich kuchnia wegańska nie jest żadnym wyrzeczeniem, serio!

Kolejna sprawa to alergie pokarmowe. Niektórzy mają nietolerancję laktozy, więc muszą unikać produktów z jej wysoką zawartością. Inni są uczuleni na białka mleka i jajka, dlatego absolutnie muszą odstawić nabiał. Takie osoby na pewno doceniają fakt, że na rynku mogą dostać coraz więcej roślinnych zamienników czy pałaszować tofurnik zamiast sernika albo tofurnicę, a nie jajecznicę.

Mit: Dieta wegańska jest dla każdego

Oczywiście każdy sam podejmuje ostatecznie decyzję o stosowanym sposobie żywienia, ale stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN z 2019 r. jest jasne. Dieta wegańska nie jest bezpieczna dla niemowląt i dzieci (młodszych i starszych), młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób wykonujących ciężką pracę fizyczną. Jeśli więc boisz się, że popełnisz błąd — wybierz catering wegański od zaufanej firmy dostarczającej pyszne pudełka.