Dieta SITR coraz bardziej zyskuje na popularności w ostatnich miesiącach. Spowodowane jest to w dużej mierze zaskakującą przemianą cenionej i znanej na całym świecie wokalistki, która na diecie schudła 44 kilogramy!

Przez spektakularną przemianę piosenkarki, dieta potocznie nazywana jest „Dietą Adele” i zyskuje szerokie grono zainteresowanych. Jeśli jesteście ciekawi, na czym polega fenomen tej diety, poniżej staramy się Wam to wytłumaczyć!

Czym jest dieta SIRT?

Autorami diety jest dwójka Brytyjczyków, którzy są specjalistami ds. odżywiania i współpracują z wieloma znanymi celebrytami, w tym właśnie z Adele. Aiden Goggins i Glen Matten wydali w 2016 roku książkę „The Sirtfood Diet”, w której znajduje się dokładny opis stosowania diety SIRT. Główną substancją, na której opiera się dieta jest sirtuina. Za tą tajemniczą nazwą stoi grupa białek, która występuje w naszym organizmie i pełni wiele istotnych funkcji. Regulują metabolizmu, kontrolują stany zapalne oraz przebieg procesów starzenia się. Tym samym zadaniem diety SIRT jest włączenie do jadłospisu produktów, które mają aktywować sirtuinę, wpływającą nie tylko na szybszy metabolizm tłuszczów i spalanie tkanki tłuszczowej, ale także na pobudzeniu enzymów odpowiedzialnych za procesy starzenia się organizmu.

Jakie są zasady diety sirtfood?

Bogata w witaminy i składniki mineralne dieta sirt, dzieli się na trzy etapy. Podczas każdego z nich obowiązuje inne zapotrzebowanie kaloryczne. Zaleca się spożywanie 4 posiłków dziennie, gdzie ostatni posiłek powinien być zjedzony nie później niż o 19. Dieta opracowana została w cyklu 21 dni. W pierwszym tygodniu restrykcje kaloryczne zakładają nawet do 50% redukcji dotychczasowego zapotrzebowania kalorycznego, przy włączeniu zielonych soków do jadłospisu. Według książki jest to max.1000 kcal dziennie. Przez kolejne dwa tygodnie bilans kaloryczny się zwiększa, a wraz z nim ilość posiłków. Nadal jednak należy pamiętać o stosowaniu produktów bogatych w polifenole, a także tych aktywujących enzymy białka. Ważne, aby stale dostarczać organizmowi produktów, które wytwarzają sirtuinę.

Jakie produkty włączyć do jadłospisu?

Przepisy w tej diecie są wyjątkowo smaczne, kolorowe i wysoce prozdrowotne. Posiłki bogate są w antyoksydanty oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W menu znajdziemy wiele ciekawych produktów, z których powstają ciekawe połączenia smakowe — daktyle, kakao, mleko sojowe, kapary, seler naciowy, tłuste ryby, czy kaszę gryczaną. Autorzy diety zalecają również spożywanie jedzenia bogatego w kwasy omega-3 oraz białko. W trakcie trwania diety, oprócz stosowania zielonych koktajli, warto pić zieloną herbatę, spore ilości wody, czy matchę. Ciekawą propozycją posiłku jest np. sałatka z wędzonym łososiem, czerwoną cebulą i kaparami. Posiłek bogaty w zdrowe tłuszcze i białko, a dodatkowo wspierający metabolizm spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli wolicie coś słodszego, koniecznie wypróbujcie kakaową gryczankę na mleku sojowym z dodatkiem daktyli i orzechami nerkowca. Będzie to świetny posiłek na początek dnia, który naładuję Was energią za sprawą daktyli i orzechów, oraz nasyci na długie godziny za sprawą gryczanki!

Warto wypróbować dania bogate w sirtuinę, jako że wpływają pozytywnie na nasz organizm i stan naszej cery! Pamiętajcie jednak, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety udać się do lekarza w celu konsultacji.