Wino podawane do posiłku, parę lat temu wdarło się do Polski jako zamiennik mocniejszych alkoholi i staje się coraz popularniejsze. Dobór odpowiedniego wina do jedzenia ma szczególne znaczenie — podbija smak potrawy.

Jednak nadal wiele osób ma problem z dobraniem odpowiedniego wina do serwowanego dania. Z naszego wpisu dowiesz się jakie wino pasuje do mięsa, a tym samym staniesz się prawdziwym znawcą!

Jak dobierać wina?

Zanim zdecydujesz czy wybierzesz białe czy czerwone wino, ważne jest, abyś sięgał po dobrej jakości trunek. Dlaczego? Dobra butelka wina przy kolacji stanowi wisienkę na torcie — wzbogaca smak dania, podkreśla jego aromat, a także ułatwia późniejsze trawienie. W końcu wykwintne danie zasługuje na kieliszek najlepszego trunku! Jak poznać czy wybierane przez nas wino jest sprawdzone? Przede wszystkim postaraj się jak najlepiej poznać odmiany win, ich charakterystykę, a także polecane przez znawców wybory. To zdecydowanie ułatwi Ci zakup idealnego alkoholu. Staraj się unikać win za kilkanaście złotych. Niestety one oprócz szklanej butelki i koloru, nie mają wiele wspólnego z dobrymi winami. Dla ułatwienia zawiłego wybierania win, powstała zasada, o której warto pamiętać. Wino powinno kontrastować z potrawą — tzn. do lekkich dań, wybieraj lekkie wina, a do ciężkich dań, ciężkie wina.

Kiedy wybrać białe wino?

Wina białe o kwaśniejszej lub wytrawnej nucie, przeważnie podawane są jako aperitif przed głównym daniem. Sprawdzają się do przystawek np. serów. Wino białe półwytrawne najlepiej komponuje się z białym mięsem, rybami, kurczakiem, cielęciną czy indykiem. Warto do dań z mięsem dodać także grzyby, które świetnie pasują do jasnego wina. Przed podaniem, dobrze jest lekko schłodzić trunek, tak aby utrzymał swój świeży smak. Do podania najlepiej sprawdzą się szklane kieliszki o rozszerzających się ku górze ściankach.

Kiedy wino czerwone?

Wino czerwone idealnie sprawdza się do ciężkich tłustych potraw. Czyli wszędzie tam, gdzie występuje dziczyzna, czy czerwone mięso np. wołowina. Samo wino można podzielić na te lżejsze i mocniejsze. Lekkie czerwone wina zazwyczaj produkowane są z młodych winogron. Mają owocowy smak, który świetnie komponuje się z lekkostrawnym czerwonym mięsem, wędlinami, a także niektórymi rybami. Podaje się je w temperaturze 12°C. Drugim rodzajem wina są wina wytrawne, idealne do krwistych steków czy gulaszu z dziczyzny. Podawane powinno być w temperaturze pokojowej, w kieliszkach które zwężają się ku górze.

Odpowiednio dobrane wino do posiłku pozwala wydobyć charakter potraw, oraz cieszyć kubki smakowe nowymi, nieznanymi nutami smakowymi. Jeśli jesteście ciekawi, jakie odmiany mają wina białe oraz czerwone, zachęcamy do lektury:
https://www.nawidelcu.pl/kultura-jedzenia/szczepy-win-bialych/
https://www.nawidelcu.pl/kultura-jedzenia/szczepy-win-czerwonych/