Niezależnie od tego, czy jest letnie popołudnie, czy przygotowujesz się na jesienny wieczór ze znajomymi, sangria sprawdzi się w roli pysznego ochładzacza. Co to takiego i jak wykonać sangrię samemu? Odpowiedź znajduje się poniżej!

Sangria – hiszpański klimat w Twoim domu

Hiszpania słynie ze swojego temperamentu i mnogości barw, a kuchnia hiszpańska – z wyrazistości i różnorodności. Będąc w tamtej części świata, koniecznie spróbuj tamtejszych smaków. Jednym z nich jest właśnie sangria. Sangria to nic innego, jak poncz owocowy, na bazie wina, który często króluje na hiszpańskich imprezach. Jest to nieoceniony dodatek do wyrazistych  tapas! 

Sangria w polskim tłumaczeniu oznacza krwawienie. Swoje początki miała w Walencji i to tam była spożywana przez pracujących chłopów w wersji wino rozcieńczone z wodą. Niezbyt wyszukane, prawda? Z czasem jednak ewoluowała i zyskała wyjątkowy, warty poznania smak!

Jak smakuje sangria? Słodycz przeplatana z lekkością, zupełnie niczym opalanie na jednej z piaszczystych plaż. Dodatkowo jest niezwykle orzeźwiająca, a przecież w kraju, gdzie słońce świeci przez cały rok, jest to na wagę złota. Co ważne, poncz możesz wykonać samemu!

Sangria w wersji klasycznej

Hiszpańskie napoje to zachwycająca różnorodność! Ile owoców, tyle miksów i wersji tego słynnego ponczu. W pierwszej kolejności przejdziemy przez przygotowanie sangrii krok po kroki w wersji klasycznej. 

Czego potrzebujesz? Przede wszystkim zaopatrz się w hiszpańskie wino półwytrawne.

Przepis na Sangrie

Składniki:

Czas przygotowania

180 minut

Liczba osób

4

Przygotowanie:

  1. Przygotuj większy dzbanek.
  2. Pokrój owoce na mniejsze kawałki i wrzuć do dzbanka.
  3. Owoce zalej winem, sokiem z cytryny i (opcjonalnie) rumem, koniakiem lub innym, przygotowanym wcześniej alkoholem.
  4. Cukier rozpuść w ciepłej wodzie i dodaj do napoju.
  5. Tak przygotowany miks odstaw do lodówki na minimum 3 godziny.
  6. Dodaj schłodzonej wody. Poncz możesz podawać z kostkami lodu.

Inne oblicze sangrii

Sangria wraz z popularnością, zyskała zwolenników innych jej wersji. Opcjonalnie, do napoju możesz dodać limonki, uzyskując bardziej kwaskowaty posmak. Spróbuj również wariantu z arbuzem i truskawkami (zamiast cytryny, jabłka i brzoskwini). Zamiast czerwonego, półwytrawnego wina, możesz wypróbować wariant z winem różowym lub skusić się na jesienną opcję z sezonowymi owocami tj. gruszką i winogronem. Możliwości jest całe mnóstwo! Eksperymentuj, a wkrótce z pewnością uda Ci się wyłonić smak numer jeden. Zachęcamy do poszukiwania własnego, niepowtarzalnego smaku.