Autorem wpisu jest: Joanna Wróbel

Po raz kolejny na degustacji w katowickiej winiarni Burgundia gościły hiszpańskie wina. Pani Małgorzata z Domu Wina barwnie opowiedziała historie ich powstawania a dla uczestników degustacji przygotowała upominki.

Na stołach rozstawiono przekąski, gdyż pierwsze wino zaprezentowało swój mocny charakter. W kieliszku wyglądało całkiem niewinnie, białe, spokojne o delikatnym zapachu bryzy oceanu, jednak już przy pierwszym łyku powiedziało nie jestem takie niewinne – wino ukazało całą bliskość przewrotnej natury. Słonawy smak w połączeniu z przekąskami czarował uczestników degustacji. Dźwięczna nazwa tego wina z pewnością zapadnie w pamięć uczestników (La Guita Manzanilla – Jerez).

Po tak mocnym pierwszym akcencie zapanowała Roja – w kieliszkach panoszyły się czerwone wina, pierwsze dość lekkie, młode, lekko złagodziło wspomnienie morskiej soli, pozwoliło uspokoić myśli i zamarzyć o obiedzie, bo wino Hermosa Joven ’08 Santiago Ijalba jest doskonałym dodatkiem do posiłku, nie kłóci się o miejsce w wachlarzu smaków, nie przeszkadza, łagodnie potrafi wydobyć smak potrawy.

Następnie Crianza’05 z nutą drewna delikatną choć wydobywającą się z dna kieliszka przypomniała uczestnikom degustacji o ciepłych wieczorach nad morzem lub w górach w towarzystwie Ramona Bilbao.

Najmocniejszym akcentem tej degustacji objawiło się autorskie wino Mirto’04, któremu miejsca musiała ustąpić pełna temperamentu Riserva’01 Santiago Ijalba.
Mirto – wino tak pełne, że każdy choć raz powinien go spróbować, szczerze powiem nie będzie to łatwe zadanie, gdyż produkowane jest w bardzo małej ilości a na rynek trafiają butelki, które zazwyczaj są już zarezerwowane przez jego wielbicieli.

Na zakończenie na stołach zagościły sery, by podkreślić dość wyrafinowany smak Muscatela Naraja – słodka Malaga o miodowej nucie przypadła do gustu osobom ceniącym desery, gdyż jej słodycz sama w sobie była już deserem.

Hiszpania po raz kolejny była dla uczestników degustacji krajem pełnym zróżnicowanych smaków i zapachów, a degustacja miała miejsce 21 lutego 2010 r.