Autorem wpisu jest: Agata Buchta

To jedna z najpopularniejszych i najbardziej „widowiskowych” bajek ostatniego czasu. Twórcy filmu „Iniemamocni” po raz kolejny zaskoczyli widzów dozą doskonalej zabawy, zaskakującą puentą i poczuciem humoru. Film pojawił się na ekranach naszych kin w październiku 2007 roku, ale do dziś ma wielu zwolenników, nie tylko tych najmłodszych. „Ratatuj” w reżyserii Brada Birda, to kolejne dzieło wytwórni Pixar – mistrza produkcji komputerowych filmów animowanych, która poszerzyła zestaw statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film otrzymał pięć nominacji do Oscara, a zwyciężył w kategorii najlepszego filmu animowanego.

Głównym bohaterem jest Remi, mały szczur, który chce być kucharzem. Sam mówi o sobie, że ma węch i smak absolutny – co ewidentnie odróżnia go od innych. Łatwo się jednak domyślić, co staje mu na drodze w zrealizowaniu wielkiego marzenia. No bo kto widział szczura na stole i to na dodatek w ekskluzywnej restauracji?! A jednak. Skoro śpiewać każdy może, to i gotować każdy może, jak mówi Gusteau – kucharz, właściciel restauracji i autor książki kucharskiej, którą Remi namiętnie studiuje.

Pewnego razu, z powodu swego niepohamowanego zapału i nieodpartej chęci eksperymentowania, Remi razem z bratem, Emile, doprowadzają do odkrycia szczurzych kolonii i przymusowej ucieczki swojej rodziny. W trakcie ucieczki Remi się gubi zostaje porwany przez nurt rzeki. Jednak los, nie jest taki zły, jak mogłoby się zdawać, sprawia, że szczur dopływa do…Paryża – stolicy dobrego smaku. Nieprzypadkowo też trafia do słynnej restauracji Gusteau. Od tej pory staje się niewidzialnym kucharzem, który ukrywając się pod czapką kucharską pomywacza Linguini, sprawia, żrestauracja odzyskuje dobrą sławę, którą utraciła wraz ze śmiercią kulinarnej legendy – Gusteau. Nie wszystko jest jednak takie proste, gdyż nie podoba się to nowemu szefowi – Skinnerowi.

Całość „doprawiona” jest genialnym dubbingiem w wykonaniu m.in. Zbigniewa Zamachowskiego (Remi), Tomasza Karolaka (Emile), Krzysztofa Kowalewskiego (Gusteau), Mariana Opani, Jerzego Kryszaka i wielu innych, dzięki którym film przemawia do wyobraźni odbiorców. Jak mówią niektórzy, jest to „bajka prawdziwa”, która nie tylko śmieszy, ale i w pewien sposób wychowuje, przekonując małych widzów jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego sobie celu i że wszystko w życiu jest możliwe, jeśli się tylko bardzo czegoś chce. „Ratatuj” to idealny film dla całej rodziny, bo jak napisał jeden z recenzentów – „To jeden z najsmaczniejszych filmów”.

„Ratatouille”, reżyseria: Brad Bird, Jan Pinkava, scenariusz: Jan Pinkava, Emily Cook, Kathy Greenberg, w wersji polskiej głosów użyczyli: Zbigniew Zamachowski, Marian Opania, Jerzy Kryszak, Krzysztof Kowalewski i inni. Pixar, Usa, 2007