Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Różnią się rozmiarami, kształtami i przeznaczeniem. Inne do sosów, inne do zup, jeszcze inne do zapiekania. I chociaż nasze rodzime świderki, czy kolanka nie odstają jakościowo od włoskich, to jednak magia obco brzmiącej nazwy robi swoje. Zdecydowanie lepiej smakują nam fusilli lub farfalle.
Poniżej prezentujemy kilka najbardziej popularnych makaronów, które można znaleźć w naszych sklepach i restauracjach:

Anellini – ma kształt niewielkich pierścieni. Występują w dwóch wersjach: sycylijskie są nieco większe, ich średnica to około 5-8 mm, tradycyjne włoskie makaroniki są mniejsze. Nadają się do sosów (większe) i do zup (mniejsze).

Bucatini – podobne do spaghetti, ale grubsze i z dziurką w środku, mają długość około 30 cm. Podaje się je z sosem pomidorowym z oregano, a połamane na małe, 2 cm odcinki mogą służyć jako dodatek do zup.

Canneloni – duże rurki do nadziewania. Mają średnicę 2-3 cm i długość 10 cm; mogą być gładkie lub prążkowane. Nadziewa się je białym serem, szpinakiem lub mięsem i zapieka w piekarniku z sosem beszamelowym lub pomidorowym. Można także podawać je bez sosu.

Capellini – to cienkie i długie nitki, pozwijane w okrągłe gniazda. Najczęściej podaje się je z klarownymi zupami lub lekkimi sosami, posypane odrobiną parmezanu.

Conchigliette, congchiglioni, conchiglie – małe, średnie i duże muszelki, o gładkiej lub fakturowanej powierzchni. Najmniejszych używa się do zup i sałatek, średnich do dań z fasolą i sosami z kawałkami warzyw lub mięsa, zaś największe muszle po ugotowaniu nadziewa się mięsem, serami i zapieka.

Creste di Galio – zwane grzebieniem koguta lub kolankiem. Niewielkie makarony o długości ok. 3 cm długości, z jednej strony lekko pofałdowane. Nadają się do potraw z lekkimi sosami, na bazie masła lub oliwy, są również dobrym dodatkiem do sałatek.

Farfalle – kokardki, zwane także motylkami. Idealne do sosów mięsnych i warzywnych oraz sałatek.

Fettucine – makaron w formie długich i płaskich wstążek, szerokości 1 cm. Podaje się go z sosem śmietankowym lub serowymi. Można także wykorzystać go do zapiekanek.

Filini – cienkie niteczki rosołowe

Fussilii – czyli świderki. Występują w kilku rozmiarach. Nadają się do zup, sałatek i zawiesistych sosów.

Lasagne – płaty ciasta makaronowego o szerokości 10-12 cm. Ugotowane płaty umieszcza się warstwami w żaroodpornym naczyniu przekładając każdą z nich mielonym mięsem lub warzywami, następnie zalewa się sosem beszamelowym posypuje serem i zapieka.

Penne – krótkie rurki ścięte pod kątem ostrym. Można podawać je zasmażane np. z bekonem i selerem naciowym, nadaje się też do zawiesistych sosów mięsnych.

Quadretti – łazanki

Riso – drobny makaron w kształcie ziarenek ryżu

Spaghetti – bardzo długie rurki lub nitki o różnych średnicach.

Stelle – gwiazdki

Tagliatelle – wąskie i cienkie wstążki.