Seler naciowy to niedoceniany bohater codziennego jadłospisu Polaka. Cytując znanego poetę, można rzec: ach to feler westchnął seler. Powiedzmy sobie szczerze: warzywo to nie występuje na naszych talerzach zbyt często.

Przyczyn można upatrywać się w braku pomysłu na przyrządzenie dania lub braku świadomości drogocennych właściwości selera naciowego. Pora to zmienić! Dlaczego? O tym piszemy poniżej! Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się, jakie są właściwości selera, dlaczego warto go spożywać oraz jak przechowywać i przygotowywać wspomniane warzywo.

Seler naciowy – właściwości

Seler naciowy jest bogatym źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługują: zawartość potasu i wapnia, które na 100 g produktu wynoszą odpowiednio 260 g i 40 g. Potas odpowiada za regulację ciśnienia krwi oraz kontroluje ilość wody w naszym organizmie. Jego niedobór może przyczynić się do rozwoju chorób serca czy innych, cywilizacyjnych schorzeń. Z kolei wapń korzystnie wpływa na pracę mięśni oraz budowę kości. Odpowiada także za regenerację komórek i zwiększa przyswajalność witaminy B12.

Częste spożycie selera naciowego korzystnie wpływa na utrzymanie równowagi oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Zalety selera naciowego w punktach:

  • wysoka zawartość potasu i wapnia,
  • niska kaloryczność,
  • bogaty w B-karoten,
  • działanie przeciwnowotworowe,
  • wspomaganie pamięci,
  • działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie.

Jak przechowywać seler naciowy?

Seler naciowy najczęściej jest dostępny w plastikowym opakowaniu lub folii, natomiast po rozpakowaniu należy zadbać o prawidłowe przechowywanie produktu.

Po pierwsze, nie rozdzielając łodyg selera, przełóż go do folii aluminiowej – spowolni to proces zepsucia się warzywa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na drugi sposób, jakim jest przechowywanie w naczyniu z wodą, pamiętaj o tym, aby codziennie wymieniać wodę i lekko przycinać łodygi. Naczynie powinno stać np. na blacie w kuchni, aby zachować pokojową temperaturę wody. Seler naciowy jest warzywem, które dzięki dużej zawartości wody wyjątkowo długo zachowuje świeżość, nawet przez cały tydzień!

Seler naciowy w kuchni – jak go przygotowywać?

Seler naciowy można przyrządzić na wiele sposobów! Zewnętrzne łodygi, które są bardziej aromatyczne, idealnie sprawdzą się do gotowania i sporządzania wywaru. Liście spokojnie mogą zastąpić pietruszkę. Sam seler świetnie sprawdzi się jako przekąska w formie paluszków z dodatkiem hummusu. Warte uwagi jest również zestawienie warzywa w kompozycji z kozim serem. Jeśli jednak jesteś fanem zup, koniecznie wypróbuj zupę krem z selera naciowego. Jednak na tym nie koniec! Sprawdź karnawałowy przepis z selerem naciowym w roli głównej! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź wielką bazę przepisów z selera naciowego.

Mamy nadzieję, że podane informacje na temat selera naciowego choć trochę zachęciły Cię do częstszego sięgania po ten produkt. Składnik ten często znajduje zastosowanie w dietach odchudzających na całym świecie, dlatego jeśli planujesz zadbać o formę, koniecznie sprawdź nasze przepisy. Sposobów na jego przygotowanie wbrew pozorom jest wiele – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia! Zacznij od prostszych przepisów, a kiedy poznasz już potencjał walorów smakowych selera, sięgnij po bardziej zaawansowane kombinacje. Gwarantujemy zupełnie nowe doznania!