Początek roku to dobry czas na wprowadzanie zdrowych nawyków, które pomogą Ci być najlepszym wersją siebie. Od dawna myślałeś o tym, żeby przestać jeść niezdrowe posiłki i zacząć gotować w domu?

Zawsze jednak coś Cię powstrzymywało od podjęcia pierwszych kroków. Brak czasu? Brak pomysłów na posiłki? Znamy to bardzo dobrze, bo sami byliśmy w tym miejscu. Korzyści płynące z gotowania w domu są niepodważalne- dbasz o swoje zdrowie i portfel. Kiedy przygotowujesz posiłki w domu, kontrolujesz, jakie produkty trafiają na Twój talerz, dzięki czemu zawsze wiesz, co jesz. Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad jak zacząć!

Wybieraj produkty pełnowartościowe

Mamy tutaj na myśli produkty, które są źródłem wartości odżywczych, takich jak oliwa z oliwek, chude mięso, warzywa czy owoce. Przeciwieństwem zdrowej żywności są produkty przetworzone, tych staraj się unikać. Zawierają wiele niepotrzebnych składników i ulepszaczy, które nie mają pozytywnego wpływu na Twoje zdrowie. Gotując w domu, masz pełną kontrolę nad składnikami, których używasz oraz ich ilości. Jest to pomocne nie tylko wtedy, gdy celem jest utrata wagi, ale także, jeżeli chcesz zacząć wprowadzać więcej warzyw do diety.

Czego warto używać do gotowania? Najlepiej będzie, jeśli sięgniesz po:

  • Oliwę z oliwek,
  • Olej z awokado
  • Olej kokosowy

Są one źródłem wielu wartości odżywczych i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Największym wrogiem dobrego jedzenia jest brak smaku. Nie zapominaj o przyprawach, które nie tylko nadadzą potrawom wyrazu, ale również dostarczą niezbędnych mikroelementów.

Zadbaj o to, żeby posiłku w Twojej kuchni nie tylko były zdrowe, ale również aromatyczne i smaczne. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw, wystarczy wymyślić sposób jak uczynić je zdrowszymi. Może wystarczy zrezygnowanie z wysokotłuszczowej śmietany lub dorzucenie garści orzechów? Po więcej inspiracji zajrzyj do kaufland nowa gazetka. Kiedy już nabrałeś dobrych nawyków i wyrobiłeś swoją codzienną rutynę, zacznij bawić się gotowaniem! Testuj różne rozwiązania, na które kiedyś nie miałeś odwagi.

Organizacja

Nic tak nie zniechęca jak nieposprzątana kuchnia. Zadbaj o to, żeby miejsce, w którym przygotowujesz posiłki, było zawsze czyste i zorganizowane. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce, co później znacznie ułatwi Ci pracę i skróci czas gotowania. Kiedy Twoja kuchnia będzie zachęcać do gotowania, rozważ planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Będzie Ci jeszcze łatwiej się zorganizować i trzymać kupowania pełnowartościowych produktów, wiedząc, co chcesz ugotować w danym tygodniu. Pamiętaj, że samo planowanie z wyprzedzeniem nie wystarczy. Nadal musisz wygospodarować czas na przygotowanie zaplanowanych posiłków, aby nie skusić się na jedzenie na wynos lub podjadanie niezdrowych rzeczy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czasu w niedzielę po zakupach. Możesz przygotować część składników, których będziesz potrzebować w ciągu tygodnia. Świetnie sprawdzą się tutaj pojemniki do przechowywania żywności.