Chyba każdy z nas przynajmniej raz pomyślał o domowym wytwarzaniu piwa, większość z nas jednak zatrzymuje się na marzeniach.

Warto jednak zastanowić się nad własną produkcją piwa – daje ona dużo radości, satysfakcji i… pysznego piwa. Jak rozpocząć swoją przygodę z piwowarstwem? Co powinieneś wiedzieć? I w końcu – jak zrobić domowe piwo?

Co to jest brew-kit?

Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z piwowarstwem, najlepiej zrobić to z brew-kitem. Pozwoli na wyrobienie odpowiednich nawyków związanych z fermentacją i rozlewem. Musisz wiedzieć, że przygotowanie piwa z brew-kita jest zdecydowanie najprostszym, ale równocześnie najdroższym domowym sposobem warzenia piwa. Nie będziesz też miał większego wpływu na smak gotowego wyrobu, ponieważ większość procesu technologicznego został już przeprowadzony przez producenta.

Brew-kit jest nachmielonym ekstraktem słodowym w postaci gęstego syropu. Pakowany jest w puszki, razem z saszetką z drożdżami (najczęściej górnej fermentacji) oraz instrukcję obsługi. Jedynym, ale i największym zadaniem osoby, która zdecydowała się na własną produkcję piwa, jest poprawne przeprowadzenie fermentacji i zabutelkowanie młodego piwa. Kupując brew-kit, mamy do wyboru dowolne style piwa.

Potrzebny sprzęt

Aby zacząć domową produkcję piwa z brew-kita, potrzebujesz do tego odpowiedniego sprzętu. Niezbędny jest pojemnik fermentacyjny albo fermentator stożkowy o pojemności maksymalnej 33 litrów. Obowiązkowo potrzebujesz również butelki, kapsle oraz kapslownicę. Jeśli nie chcesz na razie kupować kapslownicy, alternatywą mogą być butelki z zamknięciem patentowym lub w ostateczności butelki PET.

W teorii nie przydadzą Ci się inne sprzęty i akcesoria, w praktyce są jednak bardzo przydatne. Termometr pozwoli Ci na świadome kontrolowanie procesu zacierania i fermentacji tak, że Twoje domowej roboty piwo odpłaci się idealnym smakiem. Aerometr to, zaraz po termometrze, najważniejszy przyrząd piwowara, dzięki któremu można ustalić m.in. długość wysładzania, gęstość początkową i końcową brzeczki, a także stężenie alkoholu.

Oprócz tego potrzebne będą miarki do cukru/glukozy oraz garnek 10 litrowy. Gdy skompletujesz zestaw prawdziwego piwowara, możesz wziąć się do produkcji domowego piwa z brew-kita.

Przygotowanie brew-kita z dodatkiem cukru

Najczęściej zaleca się dodawanie cukru do brew-kitów. Jest to bardziej opłacalne, jednak należy liczyć się z tym, że piwo uzyskane w ten sposób będzie niskiej jakości. Może mieć bimbrowy posmak i gorszą pianę.

Przygotowanie brew-kita polega na podgrzewaniu puszki i następnie przelaniu zawartości do fermentatora. Kolejnym krokiem jest dodanie cukru, uzupełnienie wodą do podanej przez producenta objętości i intensywne mieszanie całości.

Przygotowanie brew-kita bez dodatku cukru ze zmniejszoną ilością wody

Inną praktyką jest zmniejszenie o połowę użytej wody, co powoduje zmniejszenie ilości gotowego piwa (robi się tak, gdy nie chce się stosować cukru). Jednak poziom nachmielenia może być zdecydowanie za wysoki, więc taka praktyka nie jest polecana.

Puszkę z ekstraktem należy podgrzać, zawartość przelać do zdezynfekowanego fermentatora i uzupełnić go połową wody zalecanej w instrukcji.

Przygotowanie brew-kita z dodatkiem mieszaniny glukozy i suchego ekstraktu

W specjalistycznych sklepach piwowarskich można kupić gotowe mieszanki glukozy z suchym ekstraktem słodowym. Są bardzo skuteczne i dużo tańsze niż suche czy płynne ekstrakty słodowe. Jako zamiennik są używane w proporcji 1kg mieszanki zamiast 1kg cukru. Dalsze postępowanie w tym przypadku jest takie, jak przy użyciu cukru.

Przygotowanie brew-kita z dodatkiem ekstraktu słodowego

Takie rozwiązanie jest najbardziej polecana – polega na zastąpieniu cukru nachmielonym ekstraktem słodowym i pozwala na uzyskanie dobrego, odpowiednio chmielonego piwa. Użyty może zostać zarówno ekstrakt suchy, jak i płynny, jednak najczęściej wybierany jest ten płynny.

Podgrzewamy puszki z ekstraktem chmielonym i niechmielonym. Ich zawartość następnie przelewamy do zdezynfekowanego fermentora. Później uzupełniamy wodą (do zalecanej przez producenta objętości) i mieszamy dość intensywnie. Natomiast w przypadku ekstraktu suchego sposób postępowania jest identyczny, jak w przypadku cukru.

Zadawanie drożdży

Zanim dodamy drożdże do fermentatora, musimy sprawdzić, czy temperatura beczki nie przekracza 30ºC. Drożdże można rozsypać na powierzchni brzeczki lub przeprowadzić rehydratację (w tym celu należy wsypać drożdże do filiżanki z ostudzoną, przegotowaną wodą i po ok. 20-30 minutach dodać całą zawartość do fermentatora).

Fermentacja

Drożdże dołączone do brew-kita są z reguły drożdżami górnej fermentacji. Po zadaniu drożdży fermentator zamykamy i ustawiamy w miejscu o temperaturze pokojowej. Później czekamy aż fermentacja dobiegnie końca, przeważnie trwa to nie dłużej niż 5-7 dni. Zdarza się, że kończy się już po 2-3 dniach, szczególnie gdy piwo było fermentowane w wysokiej temperaturze. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na szczelność pokryw i przewodów. Fermentację jest najlepiej badać cukromierzem.

Aby być pewnym, że fermentacja się zakończyła, najlepiej jest użyć cukromierza i sprawdzać zawartość ekstraktu. Jeśli nie zmieni się ona przez dwa kolejne dni, piwo spokojnie możemy rozlewać do butelek. Oznaką zakończenia fermentacji jest również brak piany i unoszących się bąbelków gazu, ale w takim przypadku lepiej jest odczekać pełny tydzień, aby mieć pewność, że fermentacja rzeczywiście się dobiegła końca.

Rozlew

Najpierw należy przygotować odpowiednią ilość zdezynfekowanych butelek i kapsli. Na etapie rozlewu nie zapomnij o dodaniu odpowiedniej ilości glukozy/cukru/ekstraktu słodowego w proszku, aby gotowe piwo było nagazowane.

Są dwie opcje – można go wsypać bezpośrednio do butelek korzystając z miarki (na 0,5l daje się około 4g cukru lub glukozy – mała łyżeczka od herbaty). Sposób ten jest najprostszy, należy jednak pamiętać, że miarki są wyskalowane dla cukru stołowego, dlatego używając do refermentacji glukozy należy zwiększyć jej ilość o ok. 15%.

Jeśli mamy dodatkowy fermentator z kranikiem możemy przygotować roztwór glukozy/cukru/ekstraktu w około 300ml wody – gotujemy go około 5 minut. Po ostudzeniu wlewamy do zdezynfekowanego fermentatora z kranikiem, a następnie przelewamy do niego piwo za pomocą wężyka.

Zabutelkowane piwo trzeba pozostawić na około tydzień w temperaturze pokojowej, a później przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, w możliwie jak najniższej temperaturze. Piwo będzie gotowe do spożycia po upływie około 3-4 tygodni.

Autor: Rafał Grzybek – https://czerwonygrzybek.pl