Ekspresy do kawy znajdują się już niemal w każdym domu. Polacy pokochali smaczną kawę z ekspresu, ceniąc już znaczniej bardziej niż opakowanie zwykłego rozpuszczalnego napoju z supermarketu. Jaki ekspres jednak wybrać, by kawa w pełni odpowiadała naszym gustom? Ekspres automatyczny, kolbowy czy jeszcze inny? Zerknijmy na plusy i minusy najpopularniejszych rodzajów tego sprzętu!

Przelewowy ekspres do kawy

Przelewowy ekspres do kawy dziś wypierany jest przez ekspres automatyczny, jednak jeszcze do niedawna cieszył się ogromną popularnością w polskich domach. Jego minusem jest możliwość przyrządzania głównie jednego rodzaju kawy – po turecku. Nie ma w niej jednak fusów, co jest dużym ułatwieniem w trakcie picia czarnego napoju. Przelewowy ekspres do kawy zawiera pojemnik na wodę i część z filtrem. Filtr najczęściej jest nylonowy lub metalowy, wielorazowego użytku; zdarzają się też filtry jednorazowe). Fusy pozostają w filtrze, a napój spływa do pojemnika. Przygotować w nim można tylko kawę mieloną; jego plusem jest jednak łatwa obsługa i to, że za jednym razem można przyrządzić aż kilkanaście filiżanek czarnego napoju.

Wysokociśnieniowy ekspres do kawy

Ekspres do kawy wielociśnieniowy jest nazywany inaczej ekspresem kolbowym. Znajduje się w nim zbiornik na wodę i rączka-kolba, w której można umieścić kawę mieloną lub saszetki zawierające ten rodzaj napoju. Kawa parzona jest pod ciśnieniem i spływa do kubka bezpośrednio z otworów, które znajdują się w kolbie. Plusem ekspresu kolbowego jest to, że zazwyczaj można w nim spienić mleko – i dzięki temu, przygotować kawę mleczną. Minusem ekspresu wysokociśnieniowego jest to, że na raz można przygotować jedynie jedną lub dwie filiżanki kawy, przy czym, przy dwóch będzie już dosyć wodnista.

Kapsułkowy ekspres do kawy

Ekspres kapsułkowy to, jak sama nazwa wskazuje, sprzęt do przygotowywania kawy z kapsułek. Najprostsze modele oferują jedynie espresso, bardziej zaawansowane – również inne rodzaje kawy. Dużym plusem jest ekonomiczność użytkowania – kapsułki do kawy kosztują niecałe dwa złote; w przypadku kawy mlecznej należy użyć dwóch. Minusem jest to, że na raz można przygotować jedynie jedną kawę; ekspres kapsułkowy  jest za to prosty w użytkowaniu.

Kawiarka

Kawiarka, znana również jako mokka, służy do przygotowywania mocnej czarnej kawy – espresso. Dostępna jest w dwóch wariantach: elektrycznym lub do kuchenki (gazowej czy elektrycznej). Kawiarka składa się z dwóch pojemników, a do przygotowywania kawy używa pary wodnej – woda z dolnego pojemnika paruje i przechodzi przez pojemnik wypełniony kawą mieloną, po czym następuje wyrzut do górnego pojemnika. Kawiarki są bardzo popularne we Włoszech. Na raz można przygotować trzy do sześciu filiżanek kawy.

Ekspres kombinowany

Na rynku znajdują się również sprzęty łączące w sobie dwa typy ekspresów do kawy – kolbowego i przelewowego. Dzięki temu, za każdym razem możemy skorzystać z innego wariantu. Dodatkowo, ekspresy przelewowe często mają możliwość włączenia się automatycznie o określonej godzinie – na przykład rano, gdy wstajemy do pracy. Obecność dwóch rodzajów mechanizmów zwiększa różnorodność przygotowywanego przez nas napoju.

Automatyczny ekspres do kawy

Z pewnością najbardziej zaawansowanym sprzętem tego rodzaju są ekspresy automatyczne. Ekspres automatyczny ma zazwyczaj wbudowany młynek do kawy i można w nim uzyskać samemu odpowiednią konsystencję napoju. Potrafią też dozować odpowiednią ilość ziaren tak, by kawa spełniała warunki określone przez nas – konkretnie to, czy ma być mocna czy słaba. Ekspres automatyczny pozwala zaoszczędzić czas – nie trzeba czyścić go po każdym użyciu, tak jak na przykład ekspres kolbowy, wymagający regularnego pucowania. Pozwala również przygotować na raz aż kilkadziesiąt filiżanek czarnego napoju, co niesie za sobą dużą oszczędność czasu. Trzeba jedynie pamiętać, by regularnie opróżniać pojemnik, w którym zbierają się fusy. Możliwe jest oczywiście zaparzanie kaw mlecznych – ekspres automatyczny zazwyczaj ma dyszę, dzbanek z mlekiem i rurkę, która pobiera mleko z pojemnika, podając je w formie spienionej bezpośrednio do przygotowywanego przez nas napoju. Dużym plusem ekspresu automatycznego jest możliwość zaprogramowania własnych preferencji przez kawoszy – ustalenie mocy, rodzaju i wielkości kawy. Parametry zapisują się w pamięci sprzętu i by przygotować ulubioną kawę, wystarczy jedynie wcisnąć konkretny guzik. To oszczędza czas oraz ułatwia obsługę samego ekspresu. Ekspresy automatyczne różnią się między sobą zarówno ceną, funkcjonalnością, jak i rozmiarami (przykłady https://www.krups.com.pl/%C5%9Awiat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics). By wybrać idealny, warto zastanowić się nad preferowanym rozmiarem sprzętu, kolorem, który pasowałby do reszty wystroju kuchni, a także nad tym, komu będzie służył – tylko nam, całej rodzinie czy licznie zapraszanym na imprezy gościom. Teoretycznie, jedynym minusem ekspresu automatycznego jest dość wysoka cena – widełki są jednak tak szerokie, że bez problemu uda się znaleźć model, który odpowiada naszym potrzebom.

Źródła:

  • http://www.jakiekspres.pl/rodzaje-ekspresow/
  • https://cafeborowka.pl/Rodzaje-ekspresow-do-kawy-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-blog-pol-1478094429.html
  • https://www.jakkupowac.pl/jaki-ekspres-do-kawy-kupic/
  • https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ekspres-do-kawy-jaki-najlepszy-czy-warto/362/
  • https://www.przyjacielekawy.pl/ekspresy-do-kawy/