Dieta bezcukrowa brzmi dla wielu osób jak abstrakcja. Cukier znajduje się przecież w większości spożywanych przez nas pokarmów, więc unikanie go nie należy do najłatwiejszych zadań. Ten wysiłek może się jednak opłacić – rzeczywisty wpływ tego składniku naszej codziennej diety bywa naprawdę zgubny. Przyjrzyjmy się zmianom jakie wywołuje w naszym organizmie.

Cukier jak narkotyk

Człowiek zjada ok. 20 łyżeczek cukru dziennie. Chociaż niektórym trudno w to uwierzyć, wywołuje on poważne zmiany w mózgu, szczególnie w takich ilościach. Można go porównać do narkotyku – jego nagłe odstawienie przełoży się na dynamiczne zmiany nastroju, spadek koncentracji, uczucie niezadowolenia i rozdrażnienia, a w skrajnych przypadkach drżenie mięśni i tzw. zimne poty. Dlaczego tak się dzieje? Cukier to w gruncie rzeczy węglowodany proste, które cechują się szybkim wchłanianiem z układu pokarmowego i podnoszeniem poziomu glukozy we krwi. Ludzki organizm reaguje na to zwiększoną produkcją insuliny (za co odpowiada trzustka), która wpływa na zmniejszenie stężenia glukozy, co nazywane jest huśtawką glikemiczną (niebezpieczny dla zdrowia poziom cukru we krwi to natomiast hiperglikemia). Wraz z tym stężeniem spada poziom serotoniny, tj. hormonu szczęścia, a człowiek ponownie odczuwa silną potrzebę spożycia cukru. Tak zamyka się to węglowodanowe koło, które w dłuższej perspektywie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych takich jak nadciśnienie tętnicze, zawał serca, czy rozwój miażdżycy.

słodycze

Czy warto odstawić cukier?

Chociaż żadna korporacja i marka żywności nigdy tego nie przyzna – zdecydowanie warto. Po pierwsze, zredukowanie ilości spożywanego cukru bardzo pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i zmniejszy ryzyko przeróżnych powikłań związanych z jego nadużywaniem. Po drugie, sprawi, że będziemy lepiej funkcjonować, w tym intensywniej odczuwać naturalne smaki, efektywniej spać, czy szybciej myśleć i przetwarzać informacje. Do tego możemy dodać oczywiste zrzucenie zbędnych kilogramów. Odstawienie cukru nie jest jednak łatwe – nie tylko ze względu na syndrom odstawienia. Cukier tak naprawdę czai się wszędzie! Dotyczy to nie tylko słodyczy, ale także produktów z wysoką zawartością skrobi – ta w organizmie zostaje rozłożona do poziomu glukozy i oddziałuje na nas identycznie jak zwykły cukier. W związku z tym, oprócz porzucenia słodyczy, powinniśmy ograniczyć spożywanie białego pieczywa i białych makaronów. Z diety należy wyeliminować również słodkie napoje gazowane i soki, które zawierają olbrzymie ilości cukru. To samo dotyczy ketchupu i innych sklepowych sosów do kanapek, spaghetti i różnych dań. Mimo, iż etykiety często nie zawierają słowa “cukier”, ten kryje się pod takimi postaciami jak syrop fruktozowy i glukozowy, dekstroza, laktoza, czy syrop z agawy.

Słodycze

Nawet jeśli nie wyobrażamy sobie diety bez cukru, powinniśmy dążyć do jego jak największego ograniczenia z troski o nasz organizm. Współczesny świat całkowicie przywykł do nadużywania cukru, dlatego jedzenie, które jest go pozbawione wydaje nam się niesmaczne. To jednak tylko złudzenie, w którym jesteśmy utwierdzani przez liczne globalne marki i grupy interesu, które nie dbają o nasze zdrowie, lecz o swoje przychody.