Autorem wpisu jest: Galeria Bali & Buddha Club

Często mówi się, że jeśli Raj miałby istnieć na ziemi, to mogłaby nim być tylko Wyspa Bali. W tym wyjątkowym miejscu spotykają się fascynujące wpływy z najrozmaitszych zakątków Azji. Podobna jest tutejsza kuchnia – pełna orientalnych smaków, aromatów oraz zaskakujących połączeń. Na balijskich stołach królują wyborne dania z ryb i owoców morza oraz dania z marynowanych mięs.

Dania te swój wyjątkowy charakter zawdzięczają przede wszystkim unikatowym przyprawom, które balijscy kucharze łączą z niespotykaną fantazją, tworząc smakowite kompozycje. Wielu spośród tych przypraw trudno szukać w Polsce, jednak specjalnie dla nas kulinarni mistrzowie z warszawskiej restauracji „Galeria Bali &Budda Club", jedynej balijskiej restauracji w Europie, przygotowali przepisy, które z powodzeniem możemy przyrządzić także w domu. Oto pierwszy z nich:

POLĘDWICA WOŁOWA W SOSIE IMBIROWO-POMARAŃCZOWYM

Składniki na 2 osoby:

  • polędwica wołowa 300g
  • marchewka 100g
  • świeży imbir 75g
  • 2 soczyste pomarańcze
  • czerwona azjatycka papryczka chili
  • gałka muszkatołowa
  • ryż 200g

Przygotowanie:
1. Dobrej jakości polędwicę wołową kroimy w drobne paseczki długości około 10cm
2. Marchewkę kroimy w paseczki ( słupki ) długości również około 10 cm.
3. Następnie polędwicę i marchewkę marynujemy przez mniej więcej 2h (choć najlepiej pozwolić jej poleżeć w lodówce przez 6h) w świeżo wyciśniętym soku jednej z pomarańczy, do którego dodajemy imbir pokrojony w drobną kosteczkę oraz odrobinę gałki muszkatołowej.
4. Kiedy całość już się zamarynujemy, rozgrzewamy wok na bardzo silnym ogniu i wkładamy polędwicę z marchewką, które smażymy przez mniej więcej 2 minuty (marchewka musi pozostać pół chrupka).
5. Pod koniec smażenia potrawę zalewamy sokiem z drugiej pomarańczy i ponownie dodajemy łyżeczkę świeżego, startego imbiru, pokrojoną papryczkę chili oraz odrobinę mąki ryżowej (ewentualnie ziemniaczanej). Na koniec doprowadzamy do wrzenia i natychmiast serwujemy z białym ryżem.

Czas przygotowania: 10-15 minut.

Danie możemy podawać samodzielne lub jako składnik kilkudaniowej kolacji azjatyckiej, podczas której uczestnicy dzielą się kilkoma potrawami serwowanymi na środku stołu.