Za oknem od kilku dni żar leje się z nieba, a to może oznaczać tylko jedno - lato coraz bliżej! Trudno wyobrazić sobie tę porę roku bez lodów, które stanowią jedną z największych przyjemności i dostarczają nam w te upalne dni odrobinę orzeźwienia.

Jednak nie wszyscy podchodzą do lodów z takim entuzjazmem – wraz z nadejściem lata, część z nas pragnie zadbać o swoją sylwetkę i pozbyć się dodatkowych kilogramów. Wówczas lody mogą wydawać się nie najlepszym pomysłem, szczególnie, gdy staramy się skrupulatnie liczyć kalorie. Ten wpis powstał po to, by przekonać Was, że wcale nie ma się czego obawiać!

Dieta na bok

Unikasz lodów bo obawiasz się, że wpłyną negatywnie na Twoją figurę? Otóż jesteś w błędzie, ponieważ w porównaniu z innymi deserami, wcale nie zawierają tak wiele kalorii. W 100g lodów o smaku śmietankowym znajdziemy zaledwie 150-200 kcal. W smakach mleczno-owocowych mieści się około 120 kcal, natomiast w sorbetach mniej niż 100 kcal.

Mrożone #comfortfood

Bądźmy szczerzy – zawarte w lodach kalorie nie zrujnują naszej sylwetki, a być może dostarczą nam niezapomnianych doznań smakowych i wpłyną pozytywnie na nasz humor. Badania wykazały bowiem, że jedzenie lodów wywołuje zmiany w części mózgu, która aktywuje się w momencie odczuwania radości. Nie bez powodu Bridget Jones w gorszych chwilach zawsze miała pod ręką duży kubeł tego deseru.

Wartościowy skład

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lody nie tylko wspaniale smakują i orzeźwiają, ale także stanowią źródło wielu cennych składników. Poza białkiem i łatwo przyswajalnym tłuszczem, znajdziemy w ich składzie także witaminy z grupy B oraz wapno. Sorbety stanowią za to źródło potasu i witaminy C.

Lekkostrawny deser

Desery takie jak pączki, torty lub ciasta choć smaczne, często obciążają nasz żołądek i powodują nieprzyjemne uczucie ciężkości. W przeciwieństwie do nich, lody ulegają szybkiemu trawieniu, przez co okazują się także zbawienne dla naszego brzucha.

Sposób na zdrowe gardło

Zetknęliście się ze stwierdzeniem, że lody wywołują ból gardła i anginą? Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości łagodzą podrażnione gardło, zmniejszają jego obrzęk i stymulują gojenie śluzówki. Jest to jeden z najprzyjemniejszych, a zarazem najsmaczniejszych sposobów na ból i drapanie w gardle.

Lato bez lodów? W żadnym wypadku! Kiedy temperatura sięga zenitu, każdemu przyda się orzeźwienie – ważne jednak, by wybierać lody z prostym składem i bez sztucznych dodatków. Wtedy będziemy pewni, że nie zaszkodzą one ani naszemu zdrowiu ani sylwetce.