Dieta paleo cieszy się rosnącą popularnością, skupiając wokół siebie coraz szersze grono zwolenników – dzieje się tak z uwagi na jej skuteczne oddziaływanie na ludzkie zdrowie, wynikające ze specyficznych założeń wspomnianego podejścia dietetycznego. Ten catering dietetyczny nazywany dietą paleolityczną okazuje się bowiem nawiązywać do podstaw wywodzących się z naturalnych przyzwyczajeń, niwelujących wpływ współczesnych nawyków żywieniowych oraz stylu życia, obciążających organizm człowieka. Poniżej przedstawiono podstawowe założenia diety paleo, z uwzględnieniem preferowanych w niej potraw oraz dań, które okazują się niedopuszczalne w tym podejściu dietetycznym.
Celowość stosowania założeń diety paleo
Postępowanie dietetyczne określane jest zazwyczaj jako domena osób dążących do pozbycia się nadwagi, zrzucenia nadmiaru kilogramów oraz uzyskania korzystnego wyglądu zewnętrznego. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie diety zmierza także do polepszenia jakości codziennego życia, poprzez poprawę kondycji fizycznej oraz podniesienie samopoczucia, wynikającego ze zmiany spożywanych posiłków, które zastąpione pełnowartościowymi i bogatymi w składniki odżywcze, okazują się wprowadzać pozytywne zmiany w codziennym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego.
Niezaprzeczalnym jest bowiem fakt oddziaływania przyjmowanych posiłków, ich jakości oraz wartości na zdrowie, nastrój oraz nastawienie do życia. Estetyka oraz młody i witalny wygląd także nie pozostają bez znaczenia, stając się jednymi z głównych celów stosowania różnego rodzaju diet, w tym wspomnianej diety paleo.
Produkty zalecane do spożywania w diecie paleo
Należy wspomnieć, że nazwa omawianej diety nawiązuje do zwyczajów żywieniowych preferowanych przez przodków człowieka współczesnego – odnosi się więc do produktów, które były spożywane w dawnych czasach, przyczyniając się do zachowania zdrowia i witalności. W związku z tym dieta paleo szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie produktów wysokobiałkowych, wśród których wymienia się zwłaszcza potrawy mięsne, uwzględniające obecność chudego mięsa cielęcego, wołowego oraz drobiowego, owoców morza oraz wątróbki wołowej. Są to produkty wyjątkowo sycące, powinny więc poza posiadanymi korzyściami odżywczymi wpływać na ograniczenie poczucia głodu, skutkując zmniejszeniem ilości przyjmowanego pożywienia.
Uzupełnieniem wspomnianych mięsnych dań stają się owoce, zielone warzywa liściaste – istotną cechą spożywanych warzyw powinien być brak skrobi, jajka, orzechy włoskie oraz nasycone tłuszcze omega 3 oraz omega 6.
Potrawy zakazane w diecie paleo
Fundamentem diety paleo staje się naturalność spożywanych potraw – bezwzględnie należy więc wyeliminować produkty poddawane procesom przetwarzania, uzupełniane chemicznymi dodatkami oraz niezdrowymi konserwantami. Ciekawym okazuje się fakt zakazania spożywania nabiału, wynikający z braku odżywczych wartości mleka pochodzenia zwierzęcego dla ludzkiego zdrowia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że stosowanie różnego rodzaju diet, w tym omawianej diety paleo powinno współgrać ze zdrowym rozsądkiem oraz umożliwiać uwzględnienie osobistych preferencji żywieniowych, niwelując nadmiernie restrykcyjne rozwiązania – wydaje się więc, że spożycie nabiału może stać się dopuszczalne, przy jednoczesnym zastrzeżeniu całkowitej naturalności pochodzenia spożywanych produktów.
Artykuł napisany we współpracy z dietykieta.pl – jedz jak należy.