Dieta ketogeniczna to idealna propozycja dla osób, które chcą przejść na zdrowy tryb odżywiania, a jednocześnie nie dostarczać do swojego organizmu zbyt dużej ilości kalorii.

Głównym źródłem energii w tego typu diecie są ciała ketonowe oraz tłuszcze. Stosowana głównie do pozbycia się nadprogramowych kilogramów, ale też do ustabilizowania sytuacji z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Za każdym razem powinna być przygotowana przez wybitnego specjalistę z zakresu dietetyki.

Dieta ketogeniczna catering - jakie są jej założenia?

Dieta ketogeniczna catering ma stosunkowo proste założenia. U zainteresowanych osób zwiększa się podaż na tłuszcze, natomiast znacznie ogranicza się spożywanie węglowodanów. Charakteryzuje się dużą skutecznością, ale jedynie wtedy, gdy jest realizowana pod czujnym okiem dietetyka oraz lekarza.

Taka dieta może być swobodnie konfigurowana i składać się z kilku różnych posiłków (zazwyczaj czterech). Liczy sobie zwykle od 1500 do 3000 kalorii, ale konfiguracja zależy od indywidualnego przypadku. Główną zasadą diety ketogenicznej cateringu jest jej bezwzględne przestrzeganie. Tłuszcze stanowią w niej aż 80-90 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. Pozostałą część stanowią białka i węglowodany (10-20 procent). Na skutek wprowadzonych zmian żywieniowych w ludzkim organizmie dochodzi do tzw. zjawiska ketozy, a więc rozpadu tłuszczów. W ten sposób hamuje się apetyt, podwyższa się stężenie ciał ketonowych i obniża się stężenie glukozy. Przejście na dietę ketogeniczną jest równoznaczne z odbyciem konsultacji lekarskiej oraz dietetycznej, ale też wykonaniem wielu istotnych badań.

Dieta ketogeniczna - na jakie posiłki można liczyć?

Godne podkreślenia jest to, że dieta ketogeniczna jest dość zróżnicowana i można liczyć na to, że obecne będą w niej rozmaite posiłki i przysmaki z tradycyjnej polskiej kuchni, w tym m.in.:

  • udka z kurczaka i pierś z kurczaka,
  • pierś z indyka i schab,
  • karkówka, smalec i pasztety,
  • golonka i tłuste sery,
  • orzechy, oliwa z oliwek i ser mozzarella,
  • nasiona chia, siemię lniane, ziarna sezamu i jaja,
  • gorzka czekolada i masło orzechowe.

To tylko przykładowe produkty spożywcze, które można znaleźć w swojej diecie. Atutem diety ketogenicznej cateringu jest to, że przygotowują ją profesjonaliści i jest dostarczana pod wskazany przez klientów adres. Dieta ketogeniczna może się okazać strzałem w dziesiątkę w przypadku budowania suchej masy mięśniowej, leczenia chorób neurologicznych oraz usunięcia zbędnych kilogramów, które gromadziły się w ciele pod postacią tkanki tłuszczowej.