Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok
Jest taki kraj, który opanował do perfekcji uprawę papryki, który słynie z wyśmienitego wina i pięknych krajobrazów, kraj, z którym łączą nas więzi sympatii, a nawet…braterstwa. Ale te więzi nie wynikają bynajmniej z pokrewieństwa (bo o jakim pokrewieństwie można mówić, gdy nie sposób zrozumieć ani jednego słowa?), ale raczej z podobieństwa temperamentów, waleczności, zamiłowania do trunków, zabawy, koni, a także dzięki zawieraniu w przeszłości sojuszy oraz pewnym podobieństwom historii (oba kraje w okresie zagrożenia zawsze gubił brak jedności). Stąd więc pewnie pojawiło się sławetne stwierdzenie, że „Polak, Węgier – dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”, albo jak to woli: „Lengyel, magyar ket jo barat együtt harcol és issza a borát”. Jedyna różnica w obu przysłowiach jest taka, że w wersji węgierskiej jest mowa o bezpośrednim piciu wina.
Jeśli ktoś jeszcze nie wykorzystał tegorocznego urlopu, powinien właśnie teraz wybrać się na Węgry, ponieważ jesień to jedno wielkie winiarskie święto. Na przełomie września i października prawie w całym kraju odbywają się liczne festyny, imprezy i degustacje. Warto więc wybrać się w tamte strony, by na miejscu docenić bogactwo smaków i odmian win oraz by nasza wiedza nie ograniczała się wyłącznie do tokaju i egri bikaver.
Węgry to dziś 22 regiony winiarskie, różniące się między sobą mikroklimatem, glebą i uprawianymi szczepami. Rozpocznijmy winne podróże od regionu Badacsony, w którym to zbiory odbywają się najwcześniej, bo już na początku września. Ten region należy do najsłynniejszych i najpiękniejszych, zaraz po tokajskim. Charakteryzuje się tym, że białe winogrona dojrzewają na słonecznych wygasłych wulkanach, a wilgotny wiatr znad Balatonu sprawia, że owe winogrono jest bardzo aromatyczne. Do najbardziej znanych win zaliczyć możemy: badacsonyi szürkebarát, keknyleű i olaszrizling. Nie do pogardzenia są także: bramini, rajnai rizling, zöldszilvani, czy dla lubiących coś na słodko – muskat ottonel.
W połowie września, przy dźwięku fanfar i ulicznych paradach rozpoczyna się święto winobrania w regionie znanym wielu polskim konsumentom wina – w Egerze. Można więc w tym czasie sprawdzić jak naprawdę smakuje prawdziwy egri bikaver. Na przełomie września i października swoje święto ma również region, z którego pochodzi wino warte hymnu – Tokaj. (nawiasem mówiąc w hymnie węgierskim pojawia się wzmianka o tej winorośli). Tokaj to region wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, w którym wino wytwarza się od 1362 roku. Zostało ono docenione przez samego Króla Słońce Ludwika XIV, a jego zachwyt i wypowiedziane słowa: ,,Wino Królów – Król win. Po prostu Tokaj’’ zostały zapisane złotymi zgłoskami.
Jeżeli ktoś pragnie nie tylko posmakować wina, ale i pośpiewać na Europejskim Festiwalu Pieśni Biesiadnych powinien udać się pod koniec września do regionu Villany-Siklos. To rozciągający się na przestrzeni 30 km na południowych stokach wzgórz Villany region, zwany także Toskanią Węgier, gdzie uprawiane są zarówno czerwone jak i białe winogrona, z których produkuje się wina ze szczepów: oporto, merlot, cabernet, pinot noir czy z białych olaszrizling, chardonnay, bramini czy harslevelű.
Na mapie winnych świąt i festiwali nie może zabraknąć oczywiście stolicy Węgier. W pierwszej połowie września Budapeszt zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana. I jeżeli nie jest się zwolennikiem długich podróży i wydawania wielkich pieniędzy wystarczy, że człowiek zjawi się w tym pięknym mieście położonym nad Dunajem, a będzie mógł rozkoszować się wszystkim, co najlepsze w winiarstwie węgierskim. Co roku na dziedzińcu zamkowym w Budzie, winiarze z wszystkich regionów prezentują swoje bogate, oryginalne i najlepsze wina. Żeby móc do woli cieszyć się winami, wystarczy nabyć tylko bilet wstępu, który jest niczym innym jak okolicznościowym kieliszkiem, do którego wystawcy chętnie wlewają swoje fenomenalne dzieła.
Wybrane Festiwale i Święta Wina na Węgrzech:
1. Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana, Budapeszt termin od 4 do14 września
2. Winobranie w Sopran, termin od 8 do 11 września
3. Festiwal Wina w Tokaju, termin od 30 września do 2 października
4. Festiwal Wina i Tańca w Mor, termin od 1 do 3 października
autorem zdjęcia jest Krzysztof Falkus (Senn)
www.dafresh.com/gfoto