Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Piemont słynie z pięknych widoków, zasnutych mgłą winnic, babiego lata, Całunu Turyńskiego i doskonałego Barolo. Tego ostatniego nie mogło więc zabraknąć na degustacji win piemonckich, która odbyła się w katowickim „Babim Lecie”. Poza Barolo uczestniczki miały okazję skosztować jeszcze trzech interesujących win czerwonych i jednego białego. I ono właśnie otwarło degustację.

Fornaci Gavi di Tassarolo Castellari Bergaglio z 2007 roku. Słomkowożółta barwa o ciepłym odcieniu kryła w sobie aromaty limonki i minerałów. Wino wytrawne, ale delikatne, wyraziste i dość długie. Rześkie. W finiszu wyczuwalna nuta goryczy, ale zrównoważonej i szlachetnej. Cena degustacyjna: 41 zł.

Czerwone wina rozpoczęło Ochivi Barbera d’Alba Azienda La Trava z 2006 roku. Ciemne, wytrawne, niezbyt garbnikowe, bukiet z nutą dojrzałej wiśni, aronii i nasłonecznionej łąki. Niezbyt długie, bardzo owocowe. Bez fajerwerków, ale rzetelne i przyzwoite (35 zł).

Nieco bardziej skomplikowane było natomiast Dono di Luna Tenuta La Pergola z 2005 roku. O bardzo ciemnej barwie, z wyraźnie wyczuwalną beczką i aromatem malin. W smaku taniczne, z nutą orzechów włoskich. (37 zł).

Nebiolo d’Alba Azienda Borgongo 2004 to wino dla bardziej wymagających. W smaku sporo garbników, nuty jeżyn i wiśni, natomiast w zapachu wyczuć można iglaste drzewo. Wino długie, wyraziste i z charakterem, o dość jasnej barwie, z ceglastymi refleksami (54 zł).

I na koniec gwiazda wieczoru – Barolo 2004. Wino dla koneserów, wymagające doświadczenia. Wytrawne i aksamitnie delikatne, bardzo szlachetne. W bukiecie wyczuwalne wiśnie w czekoladzie i tytoń. Zrównoważone, o długim finiszu, garbnikowe. Można się nim delektować i odkrywać coraz nowsze smaki i aromaty (100 zł).

Wina z Piemontu są właściwie nieobecne w naszych sklepach, a przez to mało znane. Szkoda, bo to bardzo dobre trunki, o przyzwoitych cenach (wyjątkiem są wina Barolo – ale za wyjątkową jakość obowiązuje wyjątkowa cena). Póki co – pozostają nam degustacje i specjalistyczne winiarnie, gdzie można kupić ciekawe trunki.

Degustacja win z Piemontu odbyła się 4 listopada 2008 roku w katowickiej restauracji „Babie Lato”. Wina dostarczył importer – firma Rema Trade, degustację prowadził Marian Jeżewski ze Studia Wina.

Foto: DM