Galicja Vitis to organizator prestiżowego konkursu, który na celu ma promocję win i winiarstwa. Podczas tegorocznej, czerwcowej edycji Wina z Mołdawii zdobyły aż 17 medali, z czego aż 2 z nich to medale Champion Gold.  Kiperzy oceniali aż 444 wina z 13 różnych krajów, dlatego konkurencja w Krakowie była bardzo duża.

Białe z ciemnych, a może naturalnie likierowe?

Podczas konkursu Galicja Vitis honoruje się wina w ośmiu podstawowych kategoriach, takich jak wina czerwone, różowe, białe, a także półmusujące i musujące, białe uzyskane z winogron ciemnych, białe wytwarzane przy użyciu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe. Oprócz tego, smakosze wybierają także zwycięzców 16 dodatkowych kategorii, które uwzględniają zawartość cukru w winie. Wina z Mołdawii nie miały sobie równych w kategorii wina różowe, gdzie wielki złoty medal otrzymało Tamaiosa de Salcuta z winnicy Salcuta SR oraz w kategorii wina półmusujące i musujące, w której zaszczytne miejsce na podium zajęło Dor Chardonnay & Pinot Blanc z Vinarii Bostavan. W klasyfikacji ogólnej, producenci z Mołdawii objęli trzecią pozycję, tuż za Słowacją i Czechami.

Jak wybiera się najlepszych?

Jury w składzie 25 znanych degustatorów i enologów z krajów, takich jak Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Gruzja i Polska próbowało win w sposób anonimowy, czyli nie widząc wcześniej etykiety butelki, która oznaczona była jedynie numerem ewidencyjnym.

Kolejność serwowania kolejnych lampek wina podyktowana była miedzy innymi kategorią wina oraz jego rocznikiem.

Spróbuj!

Jeśli ktoś z naszych czytelników chce poznać smak wielkich zwycięzców, Tamaiosa de Salcuta  czy Dor Chardonnay & Pinot Blanc, lub skosztować jak smakują pozostałe nagrodzone wina, to bez problemu znaleźć je można w sklepach Carrefour oraz Selgros. Kiperzy podczas Galicja Vitis docenili także walory smakowe La Petit Sophie, Sauvignon, Chardonnay de Purcari, Radacini Vintage Chardonnay, Pinot Grigio, EXPAT Rose, Illustro Cabernet Sauvignon-Merlot, Radacini Vintage Cabernet Sauvignon, Negre, Lupi, Merlot de Purcari, Cabernet Sauvignon Roșu sec, Cabernet Sauvignon, Radacini Vintage Merlot oraz Tomai.

Wina z Mołdawii Carrefour

Gratulujemy naszym południowo-wschodnim sąsiadom i życzymy kolejnych sukcesów na rynku winiarskim!