Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Miłośnicy win i niezwykłych opowieści spotykają się już od roku. Raz na dwa miesiące zbierają się w katowickiej winiarni „Burgundia”, by posmakować trunków z dalekiego świata, odkrywać tajemnice historii oraz rozwiązywać zagadki przeszłości. Chętnych jest coraz więcej, dlatego też pierwsze urodziny Klubu Konesera odbyły się w przestronnej sali kinoteatru „Rialto”, gdzie degustacji win wyprodukowanych ze szczepu Pinot Noir towarzyszyła projekcja słynnego już filmu „Bezdroża”.

Pinot Noir to jeden z najbardziej wymagających szczepów winogron – nie lubi spiekoty, ani nadmiernej wilgoci, jest wrażliwy na warunki klimatyczne, nie daje też zbyt obfitych plonów. Uprawa jest trudna, a co za tym idzie – droga. Jednak za dobre Pinot Noir warto dać każde pieniądze – wina tego szczepu mają przeważnie dość delikatną barwę, wyczuwalny aromat truskawek lub malin oraz aksamitny, elegancki smak. Najlepsze wina tego typu pochodzą z Burgundii, ale coraz częściej można spotkać dobre Pinot Noir z innych regionów świata – m.in. z Węgier, Kalifornii, czy Włoch.

Goście VII KK spróbowali pięć różnych win – od delikatnego, białego Szeremleya z 2004, poprzez bardzie wyraziste czerwone wino Szeremley, niemieckie E. Friedrich Spatburgunder`04 o dość oryginalnym bukiecie (oscylującym między oborą a starą piwnicą), południowoamerykańskie Castel Pujol Pinot Noir Reserva z 2002 roku, aż po wyśmienite włoskie Emmoerosso Monferrato z 1999.

Opowieści o winie przeplatały się ze wspominkami poprzednich Klubów –  goście odbyli podróż do Langwedocji i tajemniczego zamku katarów, spotkali się raz jeszcze z Heleną Bławatską i jej Towarzystwem Teozoficznym, próbowali odkryć tajemnicę Całunu Turyńskiego i morderstwa JFK. A na koniec, wraz z bohaterami „Bezdroży” przenieśli się do słonecznej Kalifornii, by smakować to, co na ekranie i to, co w kieliszkach…

VII Klub Konesera odbył się 26 lutego 206 roku w kinoteatrze „Rialto w Katowicach.


Organizatorzy: wortal restauracyjny nawidelcu.pl, winiarnia „Burgundia”, kinoteatr „Rialto”. Patronat prasowy: Echo Miasta Katowice i Biznes Śląski.