Autorem wpisu jest: Karolina Rottermund, Anna Folkmann

Pierwsze po wakacjach spotkanie w Kawiarence „Pod Sową" w Miejskiej Bibliotece Publicznej przebiegało pod hasłem „In vino veritas – sztuka picia wina". Spotkanie prowadził Marian Jeżewski – miłośnik wina, który na co dzień współpracuje z wortalem restauracyjnym www.nawidelcu.pl. Podczas wykładu można było poznać wiele ciekawostek dotyczących sztuki picia wina, np. tego, że jakość tego trunku określana jest przez: barwę, zapach i smak oraz pochodzenie. O ile ocena trzech pierwszych cech w znacznym stopniu zależy od indywidualnych upodobań, to pochodzenie wina – i nie ma tu znaczenia kraj lecz warunki klimatyczne i klasa winnicy – wpływa na to czy jest ono zaliczane to trunków z „górnej" czy „dolnej" półki. Najlepsze gatunkowo wina pochodzą z dobrze położonej geograficznie winnicy, posiadającej mikroklimat korzystny dla określonego gatunku hodowanych tam winogron.

Uczestnicy spotkania pytali o szczegóły związane z savoir vivrem picia wina, mieli również okazję do nauki degustacji wina krok po kroku.
– Można tylko „pić wino", ale można również delektować się winem i stworzyć swój własny rytuał kosztowania tego trunku, mieć doświadczonego doradcę lub ulubiony sklep, w którym na bieżąco można pogłębiać i weryfikować swoją wiedzę o winach – mówił prowadzący.
Marian Jeżewski pokazywał również jak podawać i smakować wino, aby mieć z niego jak najwięcej przyjemności, a goście Kawiarenki „Pod Sową" chętnie pytali i dzielili się swoją wiedzą na temat win. Jedna z uczestniczek stwierdziła: -Nie myślałam, że tak dużo dowiem się na temat wina. Spotkanie było bardzo interesujące i sympatyczne, a prowadzący posiada ogromną wiedzę o tym trunku. Dowiedziałam się m.in. czym się różni Malaga od Madery i w jaki sposób produkuje się szampana – powiedziała jedna z uczestnizek spotkania.

Kolejna Kawiarenka „Pod Sową" już 10 października o godz. 17:00 w Bibliotece. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem – byłym ambasadorem RP na Węgrzech i autorem książki Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku. Spotkanie będzie połączone z pokazem filmu.

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu Zdroju, 26 września 2007 roku.

Foto.: Ewa Madej (MBP Jastrzębie Zdrój)