Autorem wpisu jest: Anna Owczarek
„Na św. Marcina, najlepsza gęsina" – aby polska gęś nie była obecna jedynie w przysłowiu, od 11 do 22 listopada trwać będzie ogólnopolska akcja promocyjna, dzięki której ma wrócić obyczaj spożywania polskiej gęsi w Narodowe Święto Niepodległości.
W trakcie trwania I OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA POLSKIEJ GĘSI OWSIANEJ najlepsze restauracje z całej Polski serwować będą autorskie dania z młodej gęsi owsianej. Akcja "Gęsina na św. Marcina" organizowana jest przez Slow Food Polska oraz Instytut Zootechniki PIB-ZD Kołuda Wielka.
Gęsina to rarytas wśród europejskich smaków, do niedawna dobrze usadowiony także w polskiej tradycji kulinarnej. Tradycje hodowli i kulinarnej obecności gęsi na polskich stołach sięgają XVII wieku. W XIX wieku na warszawskiej giełdzie towarowej sprzedawano rocznie ponad 3, 5 miliona żywych gęsi, które później gęsiego wędrowały głównie do Prus. Do dziś Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Eksport gęsiny na rynek niemiecki sięga około 18-20 tysięcy ton rocznie, a polska gęś uchodzi tam za rarytas. W Polsce jednak spożywa się zaledwie około 700 ton gęsiny rocznie. Generalnie Polacy w ogóle odeszli od przygospodarskich hodowli i jedzenia gęsiny, która posiada niezrównane walory smakowe i zdrowotne.
– Gęsinę powinniśmy jeść nie tylko dla czystej przyjemności, ale i ze względów zdrowotnych. Mięso to jest wyjątkowo zdrowe, bo zawiera jedynie 3,5-5% tłuszczu, podczas gdy wieprzowina zawiera go blisko 30% – mówi Urszula Czyżak*, szef kuchni Restauracji Piotrkowska Klub 97, a jednocześnie członek Stowarzyszenie Slow Food.
Tak jak w XIX wieku prawie całe stada gęsi wędrowały na sprzedaż do Prus, tak dziś, w XXI wieku 95% tych ptaków wysyłamy na eksport. Tymczasem polska gęś owsiana to prawdziwa arystokracja wśród drobiu. Hodowana według ściśle określonych reguł, karmiona jest prawie wyłącznie paszami zielonymi, a przez trzy ostatnie z 14-17 tygodni skarmiana jest jedynie owsem. Taka gęsia tuszka waży przeciętnie od 5 do 7 kilogramów, a jeśli ktoś chciałby ją przyrządzić w domu, wystarczy, że natrze mięso solą, majerankiem i upiecze.
– Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia piekąc indyka – Piotrkowska Klub 97 przyłączając się do I OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA POLSKIEJ GĘSI OWSIANEJ, które będzie trwać od 11 do 22 listopada 2009 chce, aby Polacy powrócili do chlubnej tradycji spożywania polskiej gęsi – mówi Anna Owczarek, PR & Marketing Manager Klubu Piotrkowska 97 a jednocześnie członek Stowarzyszenia Slow Food. Zgodnie z ideą akcji dzień św. Marcina, a jednocześnie Narodowe Święto Niepodległości chcemy uczcić pieczoną gęsią – dodaje.
– Uczcimy je proponując naszym gościom min. sałatkę z wędzonej gęsi w płatkach z grzybów na liściach radicchio z oliwą cytrynową, zaś jako danie główne zaserwujemy piersi z gęsi na gruszkach w winie – dodaje Urszula Czyżak, zef kuchni restauracji "Piotrkowska Klub 97" w Łodzi, która również włączyła się do akcji.
Celem Święta jest:
- przywracanie ginącej tradycji spożywania mięsa gęsiego w okresie św. Marcina
- promocja Młodej Polskiej Gęsi Owsianej, o wyjątkowej jakości mięsa, posiadającej znakomite walory smakowe i zdrowotne
- promocja najlepszych restauracji w Polsce i ich szefów kuchni
- popularyzacja przepisów na gęsinę
* Urszula Czyżak – szef kuchni Piotrkowska Klub 97, jest kilkukrotną laureatka I nagrody Festiwalu Dobrego Smaku, laureatką I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Prezentacja jednego talerza" w kategorii profesjonaliści. Absolutnie zakochaną w sztuce kuchni i wielce utalentowaną autorką wielu wspaniałych potraw i przyjęć.
Slow Food jest międzynarodową organizacją typu non-profit, która w manifeście określa swój cel, jako: "ochrona prawa do smaku". Powstała w 1986 roku we Włoszech i od początku zajęła się szeroko rozumianą ochroną oraz wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności – szczególnie żywności oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie, żywności tradycyjnej, zdrowej i niestety zagrożonej zniknięciem w wyniku coraz bardziej natarczywej ekspansji tego, co na całym świecie znane jest, jako fast food. www.slowfood.pl