Autorem wpisu jest: Marian Jeżewski

Ulica Mariacka w Katowicach jest całkowicie przebudowywana. Niedługo będzie wizytówką miasta. Podczas remontu jest tu spore zamieszanie – ciężarówka cofająca obok miejsca, do którego właśnie przyszedłem, o mało nie złamała stojącej obok latarni. Ruch samochodowy zamknięty, a piesi poruszają się ostrożnie. Uciążliwy moment na nową działalność, a jednak mimo to, otwarty od kilku miesięcy "Sklep Konesera" zyskuje stale nowych klientów.

Pierwsze, co po przekroczeniu progu rzuca się w oczy, to ściana pełna butelek wina. Dowiaduję się, że jest ich około dwustu pozycji, a niedługo będzie więcej. Przeważają wina włoskie, są również z Argentyny, Chile, Hiszpanii, Urugwaju, Węgier i Izraela. O dużej rozpiętości cenowej – zaczynając od dwudziestu paru, a na ponad siedmiuset złotych kończąc. W głębi stoją mocniejsze alkohole: nalewki, whisky…

Z zaciekawieniem zerkam na przeszklone drzwi z napisem "cygara". Spod szafek pełnych pudełek z równo poukładanymi cygarami, wydobywają się kłęby dymu. Białe obłoczki pochodzą z nawilżacza, a pokój, to "walking-humidor" – specjalistyczne pomieszczenie służące do przechowywania tych tytoniowych używek. Utrzymuje się tu optymalne warunki: 70-75% wilgotności i 20-24 st.C –  zbliżone do klimatu ich pochodzenia: Kuby i Dominikany. Pojedyncze sztuki kosztują od 10 do 110 zł.

Sklep utrzymany jest  w stonowanej, ciemnej czerwieni i cegle – całkiem przytulnie. Obok witryny, na małym podeście, stoi stolik i dwa eleganckie, skórzane siedzenia. Bo "Sklep Konesera", to nie tylko "normalny" sklep, można tu spocząć na chwilę, zapalić "Cuaba Tradicionales" i popijając espresso lub dobre wino, zamienić słowo z fachową i miłą obsługą. Ja skosztowałem Pinot Grigio z północnej Italii, które poleciła mi pani Iwona. Rześkie, lekko mineralne o bardzo przyjemnej kwasowości, świetne na letnie upały – także Państwu polecam…

Sklep Konesera znajduje się w Katowicach przy ulicy Mariackiej 1;  czynny: pon.-pt. 10.00-19.00, sob. 9.00-15.00; tel. (032) 206 77 77.