Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Portugalia cieszy się w Imielinie dobrą sławą. A wszystko za sprawą probierni "Górna Półka" i wrocławskiego importera portugalskich win Vasco da Gama, którzy po raz drugi zorganizowali dzień portugalski. Od godziny 12.00 zapach świeżo parzonej kawy przyciągał wielbicieli małej czarnej. Chętnym serwowano kawę sprowadzoną od największego portugalskiego producenta firmy Delta, posiadającego własne muzeum kawy.

Wieczorem zaprezentowano natomiast wina pochodzące z winnic arystokratycznej rodziny Lobo Vasconcelos – producenta, który słynie z posiadłości o 200-letniej tradycji winiarskiej, ale także z hodowli koni rasy lusitańskiej.
Winnice znajdują się niedaleko miasteczka Almeirim w prowincji Ribatejo nad rzeką Tag. Jak można było się dowiedzieć podczas degustacji, po portugalsku rzeka Tag nazywa się Tajo i jest najdłuższą na Półwyspie Iberyjskim. Niemal całe terytorium, stosunkowo małej, Portugali zajmują winnice, gdzie wytwarza się bardzo często wino wysokiej jakości.

W Portugali są 33 regiony winiarskie, co do których można mieć gwarancję, iż pochodzą stamtąd dobre wina. Do jednego z nich zaliczyć możemy region Alentejo, który słynie z dobrych win już od dawna (w tym regionie przetwarza się także kawę Delta w wytworni w Campo Maior). Do Alentejo przyciągnie nas nie tylko wino, ale również temperatura (roczna wynosi 16,5 C), a lata z reguły są bardzo upalne (do 40 C!). W najbardziej deszczowych latach opady nie przewyższają 800 mm rocznie! Charakterystyczne dla Alentejo są lasy korkowe, tutejsze dęby odziera się z kory, której znaczna część służy do produkcji korka. Portugalia plasuje się na 7 miejscu na świecie w produkcji wina. Winiarstwo sięga czasów rzymskich. Rzymianie podbijając półwysep byli zdumieni, że uprawia się na nim i konsumuje wino. To w Portugalii powstało pierwsze towarzystwo nadzorujące jakość wytwarzanego wina. Owo towarzystwo jako pierwsze zaczęło nadawać także apelacje.

Na początku degustacji poczuliśmy wiosenny powiew białego wina Quinta do Casal Branco Vinho Branco 2006r. To młode wręcz jeszcze „bezczelne" w swoim smaku wino jest jednoszczepowym Fernão Pires, regionalne, kolor słomkowy z wyczuwalnym orzeźwieniem i lekką kwasowością.

Kolejne wino, również białe Terra de Lobos Branco to budzący szacunek chociażby poprzez nazwę – Ziemia Wilka, rocznik 2004, kupaż dwóch szczepów Sauvignon Blanc i Fernão Pires, w bukiecie wyczuwalne aromaty kwiatowe, posmak ziół, goździka; 6 m-cy leżakuje w beczce z francuskiego dębu, dzięki czemu nie traci rzeźkości, lekko kwaśne, kolor słomkowy, polecane do dań z drobiu, makaronów, duszonych warzyw.

Terra de Lobos Tinto, 2004 czerwona odsłona Ziemi wilka, to kupaż szczepów Castelão 60% i Cabernet Sauvignon 40%, wyczuwalna nuta owocowa, średnia kwasowość, nie ma wyrafinowanych nut, jest przyjazne podniebieniu i z pewnością umili czas, gdy na stole podamy potrawy mięsne z drobiu i ryb ostro doprawionych.

Kolejne degustowane wino jak się później okazało zostało zwycięzcą piątkowego wieczoru to Quinta do Casal Branco Vinho Tinto, rocznik 2004, posiada najwyższą apelację DOC, kupaż Castelão i Trincadeira – szczep mało wydajny, ale za to w smaku wyśmienity, mocny aromat, mniej owocowe (wyczuwalna porzeczka) bardziej ziemiste, kolor głęboki, korona bardzo intensywna, średnia kwasowość, lekko wytrawne. Doskonale do mięs i ostrych serów.

I ostatnie degustowane wina tego wieczoru, wyprodukowane z myślą o rynku angielskim i w moim odczuciu niech tak zostanie.

The Cork Grave 2004 to kupaż Castelão i Merlota, płytkie , bez wyrazu, otrzymało najmniej punktów, drugie zaproponowane wino tego producenta to kupaż dwóch portugalskich szczepów Castelão i Touriga Nacional, lekko wytrawne, średni finisz.

Dzień Portugalski to już historia, ale czekając na kolejny, czas oczekiwania mogą umilić aromatyczne portugalskie kawy i wyśmienite wina.

Foto: Przemek Szeja

Dzień Portugalski odbył się 18 kwietnia 2008 roku i probirni "Górna Półka" w Imielinie. Kawę i wina dostarczył importer – firma Vasco da Gama z Wrocławia. O Portugalskich winach opowiadał Jakub Ciółko, współwłaściciel firmy Vasco da Gama.