Autorem wpisu jest: Sudety IT – Status

Od 14 do 15 czerwca 2008 r. Gryfów Śląski był rybną stolicą Polski. Tutaj właśnie odbyły się dwie najważniejsze imprezy kulinarne z rybą w herbie – Kulinarny Puchar Kwisy oraz konkurs „Pstrąg and Roll" czyli zawody w przygotowaniu najlepszej potrawy z pstrąga. Do konkurencji przystąpili zarówno zawodowcy, jak i miłośnicy ryb nie związani z branżą gasrtronomiczną. Emocji było sporo sporo, podobnie, jak pysznych dań.

Najpierw o zwycięstwo walczyło siedem ekip profesjonalnych:

  • Hotel "Świeradów" reprezentowali: Damian Chrzanowski i Agnieszka Szewczyk,
  • Hotel "Relaks" z Karpacza: Adrian Zalewski i Daniel Flig
  • Hotel "Fenix" z Jeleniej Góry: Cezar Gryglewicz i Ewelina Witkowska
  • "Kaszubski Zapiecek" z Ostrzyc i Ośrodek Wypoczynkowy "Wieżyca" z Gdyni: Bernadeta Puzdrowska
  • "Stawy Podgórzyńskie": Barbara Ogłaza, Ewelina Stachowicz i Kamila Stefaniak
  • Hotel "Verde Montana" z Kudowy Zdroju: Łukasz Konik i Marek Zub
  • Hotel "Alpejski" z Karpacza: Jarosław Żmuda i Marietta Ojdowska

Dania serwowane przez drużyny zawodowe oceniały dwie grupy jurorskie: jury profesjonalne, w składzie: Piotr Lipski – szef kuchni hotelu "Szrenicowy Dwór" w Szklarskiej Porębie, Mariola Karpowicz – szefowa kuchni restauracji "Staromiejskiej" w Zgorzelcu, Małgorzata Pełczyńska dziennikarka "Nowin Jeleniogórskich", Wiesław Bober – członek Kapituły Klubu Szefów Kuchni oraz Waldemar Hołówka – prezes zarządu spółki Rivendell Hotele & Rekreacja w Szczawnie Zdroju.
Drugą grupę jurorów tworzyli zacni mieszkańcy Gryfowa Śląskiego.

I miejsce w konkursie "Pstrąg & Roll" otrzymała reprezentacja Hotelu "Relaks" z Karpacza, czyli Adrian Zalewski i Daniel Flig za pstrąga pieczonego, przekładanego borowikami w delikatnym sosie grzybowym podawanego z ziemniaczaną gruszką i wykwintną sałatką z rzodkiewki. Do tego przystawka – rolada z pstrąga nadziewana farszem z łososia i pangi oraz ze szpinakowy naleśnikiem podawanym na zimno z musem twarożkowym.

II miejsce zdobyłli Łukasz Konik i Marek Zub z hotelu "Verde Montana" z Kudowy Zdroju, którzy przyrządzili filet z pstrąga faszerowany dzikim szpinakiem podawany z ryżem peruwiańskim na sosie z czerwonego wina oraz soczystego pstrąga faszerowanego policzkami z łososia podany na świeżych szparagach z sosem z ciemnego pieczywa pupernikiel.

III miejsce przypadło ekipie hotelu "Fenix" z Jeleniej Góry: Cezarowi Gryglewiczowi i Ewelinie Witkowskiej, za pstrąga z grilla „Fenix" faszerowanego nadzieniem serowo-orzechowym, dodatkiem była gratena ziemniaczana z sałatką cytrynowo-truskawkową. Na przystawę przygotowano pstrąga marynowanego „Fenix" w towarzystwie pasty rakowo-łososiowej, podanego na dwóch sosach czerwono-czarnym ze świeżymi grzankami pomidorowymi.

Ale na tym nie koniec kulinarnych atrakcji – następnego dnia w Kulinarnym Pucharze Kwisy wzięli udział nie zawodowi amatorzy ryb. Potrawy oceniało jury w składzie: Elżbieta Lech – Gotthardt, przewodnicząca jurorow i właścicielka restauracji „Piwnica Staromiejska" w Zgorzelcu, Robert Skrzypek, Jerzy Andrzejczak i Marek Lis z „Nowin Jeleniogórskich".

Po skosztowaniu wszystkich propozycji jury zdecydowało, że pierwsze miejsce przypada zespołowi "JARZĘBINA" z Zawidowa w składzie: Regina Januszkiewicz, Danuta Aniśkiewicz, Celina Baran, Bożena Kisiel, Maria Lis, Genowefa Bednarczyk. Panie przygotowały na przystawkę pstrąga „wg pomysłu Reni" z brokułami, jajkiem i sosem czosnkowym, na danie główne przyrządziły pstrąga w lnianej koszulce, zaprawianego w ziołach, białym winie, panierowanego w siemieniu lnianym i smażonego na maśle. Do tego bińczyk z farszem grzybowym (bińczyk z mąki żytniej z grubego przemiału, maślanki, jajek, smażony na maśle).

Drugie miejsce zdobył zespół "ROZMARYN" z Bogatyni w składzie: Teresa Cisek, Krystyna Gudełajska, Lidia Molak, Bożena Wieczorek, Barbara Pluskota. Zawodniczki przygotowały na przystawkę pomidory faszerowane farszem z pstrąga, a na danie głowne zupę rybną z pulpetami, ziemniaki z masłem i koperkiem oraz duszonego pstrąga w grzybach suszonych.

III miejsce przypadlo zespołowi "MARYSIEŃKI "z Lubania w składzie: Zdzisława Kuryło, Rozalia Wilk, Elżbieta Górak, Weronika Daczyszyn, Wiktoria Torba, Krystyna Kuroś, Maria Szewczyk, Bogusława Szkutnik, Józefa Filip. "Marysieńki" przygotowały na przystawkę okonia w marynacie warzywnej i okonia smażony w zalewie winnej. Na danie główne podały pstrąga pieczonego w maśle czosnkowym oraz strąga pieczonego w śmietanie.