Patronujemy kulinarnym innowacjom, czyli “Kitchen Art With The Greatest”

Jest to prestiżowe wydarzenie, którego celem jest promocja szeroko rozumianej sztuki kulinarnej i jej różnorodności poprzez organizację kolacji “live cooking” wraz z najlepszymi chef-ami z Polski i świata.

Będą oni prezentować nowe oblicze światowej kuchni i udowodnią, że gotowanie jest sztuką, która wymaga olbrzymiej pasji. Impreza będzie miała miejsce 20 maja w 130-letniej willi i restauracji L’EntreVilles w Sopocie oraz będzie stanowiła początek całego cyklu podobnych spotkań.

Live-cooking, ale nie tylko...

Program wydarzenia otworzy koncert muzyki klasycznej połączonej z nowoczesną elektroniką i brzmieniem saksofonu. Następnie, rozpocznie się pierwsza część właściwej kolacji z udziałem i komentarzem Łukasza Kawallera, laureata L’art de la cusineMartell i zwycięzcą I polskiej edycji “Hell’s Kithen”, który gotował w najlepszych polskich restauracjach, w tym Atelier Amaro, Concept, Metamorfoza czy The Bell.

Poprowadzi on widowisko kulinarne, podczas którego zaprezentuje kuchnie polsko-francuską w całkowicie nowej odsłonie. Druga część, “live cooking na cztery ręce” zostanie poprowadzona przez znakomitego chefa kuchni Sławomira Hahn oraz sous chefa Michała Skowerskiego.

Uczestnicy imprezy będą mieli okazję wziąć również udział w degustacji win z profesjonalnym sommelier-em, a na zakończenie czeka ich niespodzianka. Organizator “Kulinarnych innowacji”, L’EntreVilles, zadba o niepowtarzalny charakter kolacji, wprowadzając gości w atmosferę tajemniczości i ekscytacji za pomocą efektów dźwiękowych i wizualnych.

Jeśli więc kochacie sztukę kulinarną i kuchnie ze wszystkich zakątków świata, zaglądajcie na NaWidelcu.pl, gdzie na bieżąco będziemy informować Was o tej wyjątkowej imprezie.