Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Dobra wiadomość dla miłośników wszystkiego, co śląskie. Otóż powstało miejsce, gdzie można nie tylko zjeść regionalne potrawy, ale także spotkać członków zespołu „Antyki”, znanego chociażby z „Soboty w Bytkowie”, czy „Karczmy u Alojza”. To właśnie dwoje z nich, Jadwiga i Grzegorz Spyrowie, postanowili otworzyć śląską gospodę z prawdziwego zdarzenia – z odpowiednim menu, wystrojem i atmosferą. Bez silenia się na „salony” i wielkopańskie zadęcie. Zamiary wcielili w życie i w dżdżysty, poniedziałkowy wieczór otworzyli przed gośćmi drzwi „Spyrówki”.

Po pokropku i uroczystych przemowach, zebrani mogli obejrzeć gospodę i popróbować tutejszych specjałów. W menu nie brakuje oczywiście śląskiego żuru z kiełbasą i ziemniakami (7 zł), karminadla z panczkrałtem (15,50 zł) i golonka z zasmażaną kapustą (26 zł). Wśród licznych dań znajdziemy także: rosół z kluseczkami z wątroby (5,50 zł), befsztyk tatarski (12 zł), jabłecznik na ciepło z bitą śmietaną (5 zł) oraz „spyrkową specjalność”, czyli zawijany omlet z zapiekanymi ziemniakami, boczkiem i cebulką.

Ale kuchnia, to nie wszystko. Z równą dbałością gospodarze potraktowali także całą resztę. Od progu wyczuwa się tu miłą, rodzinną atmosferę, którą podkreśla wystrój wnętrza: koronkowe firany, zasłony w różyczki, rzędy wiszących porcelanowych filiżanek, stare fotografie, regionalne bibeloty, drewniane meble i sufit z belek. Nad barem umieszczono niewielki daszek ze słomy, a w jednej z sal – drewniany płotek, z wetkniętymi na sztachety ceramicznymi garnkami. Dodatkową atrakcją „Spyrówki” jest niewielki, ale pomysłowo urządzony ogródek ze stawem.

Nowa restauracja ma także ambicje artystyczne – zgodnie z zapowiedzią odbywać się tu będą koncerty, wystawy oraz występy kabaretowe.
Nie zapomniano również o najmłodszych – w planach jest stworzenie mini ZOO, w którym dzieci będą mogły zobaczyć „na żywo” niektóre zwierzęta hodowlane.

Uroczyste otwarcie odbyło się 25 kwietnia 2005 roku.

„Spyrówka” znajduje się w miejscowości Szymocice, ul. Gliwicka 33  (droga nr 919, na trasie: Gliwice-Racibórz).