Autorem wpisu jest: Łukasz Niziołek

Czy można zjeść fortepian? A jakże! Fortepian, bułka z bananem czy sandacz podwędzany drewnem lipowym to tylko niektóre potrawy, które Karol Okrasa serwuje podczas Obiadów Czwartkowych* w warszawskim hotelu „Bristol”.

Spotkania nawiązują do historycznych obiadów króla Stanisława Augusta, które uświetniane były wykwintnymi potrawami i kulturalną dyskusją. Współcześnie w rolę mistrza kuchni wcielił się Karol Okrasa, kucharz znany z programu „Kuchnia z Okrasą” w TVP 1. Na każdy obiad przygotowuje autorskie przepisy.
Obiadom Czwartkowym przyświeca dobroczynny cel. Zaproszeni goście ze świata sztuki, biznesu i polityki tworzą i podpisują oryginalne pamiątki, które są później licytowane na aukcjach. Zebrane środki wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej i pozwalają fundować obiady ubogim dzieciom.

Obiady organizowane są od lutego 2007 roku. Oryginalne potrawy wielokrotnie prowokowały do dyskusji na temat kulinariów. Jak bowiem pozostawić bez komentarza przystawki takie, jak uszka gryczane nadziewane policzkami cielęcymi z oliwą truflową czy też rillette z łososia w kompozycji kaparów i sosu Dijon, podane z ciepłym, świeżo wędzonym halibutem?
Z założenia, serwowane podczas obiadów potrawy nawiązują do tematów spotkań. Dlatego podczas obiadu, na którym dyskutowano o wartości ryb w diecie, podano zupę rybną z karpia a’la Halashl z sakiewką wypełnioną musem z kaszy manny. Danie główne podwędzono dymem lipowym, a składał się na nie sandacz w sosie jarzębinowym podany z pasztetem kurkowym i śliwkami.

Również desery stanowią kulinarne dzieła sztuki. „Bułka z bananem” deser podany gwiazdom sportu nawiązujący wyglądem do przysmaku Adama Małysza czy ciastko mistrza Paderewskiego w kształcie fortepianu – były połączeniami zaskakującej formy i słodkiej treści.

Dzięki oryginalnym pamiątkom podpisanym przez gwiazdy, udało się firmie Philipiak Polska, mecenasowi cyklu, sfinansować kilka tysięcy obiadów dla potrzebujących dzieci.
Najbliższy Obiad Czwartkowy odbędzie się w marcu 2008. Menu objęte jest jeszcze tajemnicą.

* Historia Obiadów Czwartkowych sięga XVIII w. Król Stanisław August Poniatowski, wielbiciel sztuki i znawca kultury, od 1770 r. Na wzór francuskich salonów literackich, w swobodnej atmosferze dyskutowano o nauce, sztuce, a także oświacie czy polityce. Omawiano najnowsze dzieła literackie i kształtowano trendy w kulturze. Rozrywką dla gości były między innymi żartobliwe turnieje poetyckie.
Wśród uczestników nie brakowało wybitnych nazwisk: Ignacy Krasicki, Hugo Kołłątaj, Wojciech Bogusławski, Stanisław Konarski, Józef Wybicki czy bracia Śniadeccy. Tak znakomici goście, pod patronatem i w obecności króla, zapewnili „Obiadom Czwartkowym” miano legendarnej instytucji kulturalnej.

Foto: Janusz Rejniak, Jarosław Wygoda, Paweł Pawłowski