Autorem wpisu jest: ***

Z inicjatywy Fundacji ,,Zamek Chudów"* w grudniu 2008 roku została otwarta w Chudowie pierwsza w Polsce oberża muzealna – Oberża pod Świętym Jerzym. To niezwykłe miejsce znajduje się w budynku wiernie odtworzonym na podstawie XIX wiecznych fotografii oraz wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Chudowie w latach 2003-2004. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza są pieczołowicie dobrane przez historyków i archeologów. Konsekwencją tych działań jest m.in. to, iż budynek nie posiada rynien, a woda deszczowa spada z dachu bezpośrednio do specjalnych kanałów odkrytych również w czasie prac archeologicznych. Zachowano także elementy dawnego pieca chlebowego znalezionego w trakcie wykopalisk. Zabytek można podziwiać przez zbrojoną szybę zamontowaną w ceglanej podłodze parteru.

W wyborze nazwy dla tego urokliwego miejsca brali udział uczestniczy corocznych Spotkań na Zamku w Chudowie. W ankiecie zadecydowano, iż ma to być ,,oberża". Wtedy też rozpoczęły się poszukiwania symbolu, który oddawałby jego historyczny klimat oraz podkreślał niezwykłość całego przedsięwzięcia. Szukając takiego ,,znaku miejsca", postanowiono odnieść się do często występującego na zamkowych znaleziskach archeologicznych (przede wszystkim na późnośredniowiecznych kaflach) motywu św. Jerzego, który jako patron rycerstwa wydał się być najodpowiedniejszym patronem tego miejsca.

Oberża pod Świętym Jerzym posiada jedyny w Polsce czynny późnośredniowieczny piec kaflowy wykonany według wzorów odnalezionych na zamku w Chudowie. Kafle do jego stworzenia zostały wykonane przez pracowników fundacji stworzonej pracowni ceramicznej. Stroje kelnerów wzorowane są natomiast na ubiorach przedstawionych w malarstwie Petera Breugla. Zastawę i szkło wykonali na zamówienie, według historycznych wzorów i technik, przez najlepsi rzemieślnicy w Europie.

Nie tylko wystrój oberży zachował historyczny charakter. Również jadłospis przygotowany jest na podstawie starych przepisów i receptur.
W menu znajdziemy m.in.: przedsmaczki zimne i ciepłe (a wśród nich: smakowite pierogi św. Jacka w przy zamkowej kuchni ręcznie wylepiane, jajka po benedyktyńsku z rzeżuchą w zamkowym ogrodzie rwaną i pasztet piastowy z grzybami, śliwkami i gruszkami w occie maczanymi), zupy i mięsiwa: żurek staropolski na maślance i boczku z chlebem żytnim podawany, „Uczta Chudowskiego Pana" czyli sztuki smażonego i pieczonego mięsiwa z zamkowymi rarytasami i sosami, sznycel po holsztyńsku na pajdzie swojskiego chleba podawany z jajkiem sadzonym i sałatą z ogrodu zamkowego, są także dania z ryb, np.: pieczony pstrąg Rudolfa II w sosie ze spiżowego piwa i chleba maczany, na talerzu z sałatką podawany oraz brandade z dorsza które wojska francuskie podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej jadały.
Na deser możemy wybrać lody lub smaczki – jabłkową tartę sióstr Tatin, co się wzajemnie nie słuchały i na odwrót tartę zapiekały, śliwki z imbirem i lodami z klasztornej kuchni ojców Benedyktynów czy creme brule cukrem trzcinowym przypalany, fioletową lawendą ozdabiany.

* Fundacja Zamek Chudów powstała w 1995 roku, w celu uratowania jednego z najpiękniej położonego zamku na Górnym Śląsku – Zamku w Chudowie. Dzięki jej działalności zamek odzyskuje dawną świetność stając się jednocześnie ważnym ośrodkiem imprez historycznych, kulturalnych i rozrywkowych na najwyższym poziomie. W odbudowanej wieży mieści się muzeum, prezentujące zabytki pochodzące z badań archeologicznych zamku (w tym bogata kolekcja kafli piecowych). Obecnie Fundacja jest właścicielem kolejnych obiektów, o których świetność zabiega. Jest to Mieszkalna Wieża Książęca w Siedlęcinie, Zamek w Owieśnie, Pałac i Klasztor w Wierzbnej.

Obrrża św. Jerzego jest jzynna codziennie od 12.00 do 22.00 (w piątki i soboty do 24.00).
ul. Podzamcze 3, Chudów
44-177 Paniówki