Autorem wpisu jest: Wiktor Żelazny

The Brazen Head to najstarszy pub w Dublinie, z historią sięgającą 8. wieków. Ten niezwykły lokal znajduje się przy Bridge Street przy rzecze Liffey, po południowej stronie miasta.  W XII wieku była to zwykła tawerna w środku średniowiecznego miasta, 500 lat później zmieniła się w wygodniejszą gospodę dla podróżujących powozami i karetami. Jak wieść niesie Brazen Head alkohol sprzedawało się na długo przed wprowadzeniem licencji na mocne trunki w 1635 roku.

Istnieje wiele historii dotyczących tego, skąd  lokal wziął swoją nazwę. Jedna wydaje się być najbardziej wiarygodna: w latach 70. XVII wieku żołnierze pilnujący mostu łączącego brzegi rzeki Liffey, często ogrzewali się przy płonących beczkach (barrels), które zwane były w tym czasie „braziers”. Gospoda znajduje się tuż przy moście, zatem prawdopodobne jest, że przejęła nazwę miejsca, w którym rozpalano ogień.

Po przekroczeniu bramy Brazen Head, pierwsza rzeczą, jaką ujrzymy jest stary, brukowany dziedziniec, który przekształcony został w ogródek piwny. Brazen Head ma dwa bary ozdobione pamiątkami, które odzwierciedlają długą historię tego miejsca. Lokal odgrywał kluczową rolę w historii miasta, to tutaj pijali piwo Wolfe Tone, Robert Emmet i Daniel O’Connell – słynni irlandzcy nacjonaliści, tutaj bywali także znani pisarze – James Joyce, Patric Kavanagh, Brendan Behan, którzy wybrali ten pub jako ulubione miejsce spotkań.

To wszystko ma oczywiście wpływ na renomę tego miejsca, a co za tym idzie – również ceny. Skoro bar jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek po Dublinie, trudno się temu dziwić.

Obowiązkowym elementem jest także tradycyjna irlandzka muzyka, która rozbrzmiewa tutaj codzienne, grana jest oczywiście na żywo, a grają ją najlepsi muzycy. Można zjeść tu tradycyjny irlandzki gulasz –  Irish Stew, który podają do stołu… Polki. Jak to w większości irlandzkich lokali…