Jedna z najpopularniejszych kuchni, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie – kuchnia włoska, bo to o niej mowa, zaskarbiła sobie nasze serca! Wyrusz w kulinarną podróż razem z nami – dowiedz się, jak smakują Włochy!

Kuchnia włoska, czyli jaka?

Kuchnia ta słynie z przeróżnych makaronów (o fantazyjnych rozmiarach i kształtach!) oraz przypraw typu oregano, bazylia, tymianek czy rozmaryn. Czego jeszcze nie może zabraknąć w kuchni włoskiej? Oczywiście oliwy i kilku, jeśli nie kilkunastu rodzajów sera, w tym grana padano, gorgonzola, czy mascarpone (stosowany częściej we włoskich deserach). Kwintesencją kuchni u południowych sąsiadów są oczywiście pomidory i oliwki. 

Poznaj kuchnia włoska przepisy!

Czego spróbować będąc we Włoszech?

Włochy to coś więcej, niż krzywa wieża w Pizie czy weneckie kanały. Taka wycieczka to przede wszystkim smaczna uczta i spełnienie marzeń niejednego podniebienia! Jedzenie we Włoszech obfituje w dobrej jakości składniki i aromatyczne przyprawy, które nadają potrawom unikalnego smaku. Jakie jedzenie warto zamówić, będąc we Włoszech?

Włoskie smaki, których warto spróbować:

  • Gnocchi – czyli włoskie kluseczki, często podawane z tartym parmezanem czy masłem szałwiowym. Gnocchi powstaje z ziemniaków, jajek i mąki pszennej (można użyć też innej). Jak wymawia się „gnocchi”? Czasem można spotkać się z błędną wymową. W języku włoskim i w tym przypadku g jest nieme, z kolei kombinację liter cchi czytamy jako ki. Gnocchi więc to nioki. Zaskoczony?
  • Grana padano – włoskie sery mają to do siebie, że są naprawdę wyraziste w smaku. Grana padano, produkuje się z sera krowiego i dojrzewa od roku do dwóch lat. Jeśli będziesz we Włoszech, spróbuj smaku tego produktu z pierwszej ręki.
  • Lasagne – być może miałeś okazję spróbować tego dania, ba, może nawet przygotowałeś/aś go samodzielnie. Nic jednak nie zastąpi smaku lasagne prosto z Włoch! W jednym z naszych poprzednich wpisów, zdradziliśmy przepis na lasagne od babci Reginy, która włoskie specjały robi na tip-top!
  • Panna cotta – jak brzmi jeden z popularniejszych cytatów: life is short, eat dessert first, czyli: życie jest krótkie, najpierw zjedz deser. Panna cotta to nie tylko niebo w gębie: to delikatne chmurki, które rozpływają się w ustach! Nazwa oznacza gotowaną śmietankę i najczęściej komponuje się ją z musem malinowym bądź truskawkowym.
  • Pizza i makarony – o pizzy i makaronach przeciętny Polak wie naprawdę wiele, ale o prawdziwych włoskich makaronach i pizzy – niewiele! Dlatego będąc w tamtejszym kraju, warto spróbować pizzy, takiej w prawdziwie włoskim stylu. Pizza zwykle ma do 3 składników, a ciasto jest bardzo cienkie. Nie ma mowy o ketchupie, o zgrozo! Nawet o niego nie pytaj. Prawdziwa włoska pizza świetnie komponuje się… z oliwą z oliwek. Perfetta!