Autorem wpisu jest: Sudety – IT
Tegoroczne Mistrzostwa w Grillowaniu odbywały się wokół polanickiego deptaka. Od samego rana trwały tam przygotowania do rozpoczęcia regionalnej edycji Mistrzostw, które ruszyły pełną parą o godzinie 15.00, inaugurując dzień zmagań kulinarnych, konkursów, koncertów i dobrej zabawy.
Eliminacje Mistrzostw w Grillowaniu przebiegały w dwóch kategoriach: amatorów oraz ekip profesjonalnych kucharzy. W sumie do zmagań przystąpiło 12 ekip składających się z 2-3 osób, które musiały wykazać się kunsztem kucharskim przygotowując cztery potrawy wraz z dodatkami w następującej kolejności: filetowane piersi z kurczaka, pstrąg, karczek wieprzowy oraz żeberka wieprzowe. Każda z ekip, dysponując w pełni wyposażonymi stanowiskami grillowymi, miała na przygotowanie poszczególnych potraw po 45 minut. Potrawy te oceniane było przez dwie grupy jurorów – tzw. „ślepe" jury degustujące potrawy nie wiedząc, która z ekip je przygotowywała oraz jury profesjonalne złożone z zawodowych kucharzy, którzy oceniali przygotowane potrawy bezpośrednio przy stanowiskach poszczególnych drużyn. Jury „ślepe" składało się ze smakoszy, regionalnych przedstawicieli władz, ludzi związanych z mediami oraz dziennikarzy, w sumie dwadzieścia osób próbowało, smakowało i oceniało dzieła kulinarne wszystkich ekip.
Natomiast w skład profesjonalnego jury wchodzili: przewodniczący – Tadeusza Brotoń, Jerzy Terlecki (Burmistrz Polanicy) oraz szefowie kuchni zrzeszeni w Dolnośląskiej Loży Smak – Grzegorz Kaczor, Lesław Kołodziej oraz Waldemar Załuski, wielokrotny finalista Mistrzostw Polski w Grillowaniu.
Wszystkie potrawy podawane co 45 minut, oceniane były przez jurorów w dziesięcio-stopniowej skali (zgodnie z regulaminem World Barbecue Association), a ocenie podlegały takie elementy, jak: smak potrawy, jej wygląd i podanie oraz kompozycja.
Wśród amatorów pierwsze miejsce w zmaganiach Polanickich eliminacji IX Mistrzostw Polski w Grillowaniu zajęła reprezentacja Gminy Międzylesie w składzie: Marta Chmielowicz, Lucyna Kołodziej oraz Jadwiga Warchoł.
Drugie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich ze Ścinawki Górnej, które reprezentowały: Janina Pajdzik Józefa Janik i Elżbieta Warwarko.
Trzecie miejsce zajęła ekipa Regionalnej Szkoły Turystycznej: Marek Rajek, Agnieszka Ciuła i Mateusz Barbachowski.
W kategorii ekip profesjonalnych najwyżej oceniono drużynę Hotelu „Bornit" ze Szklarskiej Poręby: Andrzej Kuliczkowski, Marek Szczap i Katarzyna Kułaga.
Drugie miejce przypadło ekipie z Hotelu „Zamek na Skale" reprezentowanej przez : Edytę Gudowską, Pawła Struka oraz Pawła Wyciszkiewicza.
Na trzecim miejscu znaleźli się kucharze Hotelu „Hermes" w składzie: Piotr Lipski i Tomasz Imiński.
Nagrodę specjalną – Puchar burmistrza Polanicy – otrzymała niezwykle wesoła i roześmiana ekipa z Będzina z Hotelu „Allegri" w składzie: Łukasz Bałaza i Damian Broda.
Ekipy amatorskie oraz profesjonalne które uplasowały się na podium eliminacji Polanickich IX Mistrzostw Polski w Grillowaniu wywalczyły sobie prawo startu w wielkim Finale Mistrzostw Polski w Grillowaniu który odbędą się 28 lipca we Wrocławiu.
Kolejne eliminacje odbędą się już 30 czerwca w Gdańsku.
Eliminacje regionalne IX Mistrzostw Polski w Grillowaniu odbyły się 24 czerwca 2007 roku w Polanicy Zdroju.
Organizatorami są: Festiwale Smaku (grupa Sudety IT- Status) oraz Urząd Miasta i Gminy w Polanicy. Mecenasami grillowania w Polsce w tym roku są firmy Shell Gas- firma Hendi -grille oraz Unity Line – przewoźnik promowy. Patronami honorowymi całości wydarzenia była Fundacja Promocji Polskiej Żywności oraz WBQA – światowe stowarzyszenie grillowe.
Foto: Sudety-IT
Na zdjęciu: profesjonalne jury podczas oceniania potraw
Galeria: zwycięska ekipa profesjonalna z Hotelu „Bornit" ze Szklarskiej Poręby, zdobywczynie I miejsca grup amatorskich – reprezentacja Gminy Międzylesie, ekipa będzińskiego Hotelu „Allegri" z nagrodą specalną – Pucharem burmistrza Polanicy