Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka
Podczas degustacji, która odbyła się w katowickiej winiarni Burgundia, kosztowaliśmy hiszpańskich win z doliny rzeki Duero. To obszar tzw. Starej Kastylii. Jednym z winnych okręgów na tych terenach jest Toro, niewielki, ale posiadający najstarsze winorośle w Hiszpanii. Szczęśliwie uniknęły one plagi filoksery, która zaatakowała europejskie winnice pod koniec XIX wieku. Stało się tak dzięki… niekorzystnym warunkom – ziemie są tu piaszczyste, więc mszyce żywiące się korzeniami winorośli nie mogły się rozwijać, poza tym spada tu niewiele deszczu – zaledwie 300 ml na metr kwadratowy, lata są wyjątkowo gorące (do 40 st.C), a zimy surowe. Głównym szczepem, z którego produkuje się tu wina jest Tinto del Toro – pochodna Tepranillo, ale jego owoce są mniejsze, mają grubszą skórkę i bardziej zwarty miąższ.
Bodega Fariña należy do najstarszych w Toro, posiada około 2 tysiące hektarów winnic. Na tym terenie rosną krzewy, które mają nawet powyżej 70 lat – z nich właśnie wyrabiane są najlepsze wina.
Przedstawiciele bodegi zaprezentowali pięć win – od leciutkiego Colegiata Tinto z 2003 roku, poprzez bardziej wyraziste Gran Colegiata Crianza z 1999 roku, aż po doskonałe, długie, mocne, pełne Gran Colegiata Campus z 2000 roku. Wina z okręgu Toro charakteryzują się głębokim, ciemnym, purpurowym kolorem z wyraźnymi refleksami fioletu, nawet wina starsze nie posiadają charakterystycznych odcieni ceglanych. W zapachu wyraźnie wyczuć można ciemne, dojrzałe owoce (także leśne), lukrecję oraz kawę lub tytoń. W smaku te wrażenia się potwierdzają, u win dłużej leżakujących w dębowych beczkach dochodzi jeszcze nuta wanilii.
Wina bodegi Fariña leżakują w beczkach wyłącznie z dębu amerykańskiego i francuskiego, a po rozlaniu do butelek przez minimum dwa lata pozostają w bodedze – w tym czasie smak zaokrągla się jeszcze nadając winu elegancji i aksamitnej delikatności.
Wina D.O.Toro zyskują coraz większą popularność, zaczynają nawet konkurować powoli, ale skutecznie z winami regionu Roja. Zdobywają uznanie wśród smakoszy i znawców – szczególnie zaś wina czerwone, które mają na swoim koncie wiele prestiżowych nagród.
Degustacja odbyła się 26 stycznia 2005 roku.
Foto: DM